Wyrobienie betonu na własne potrzeby

W tekście znajdziesz

Beton budowlany był znany i stosowany już w czasach starożytnego Rzymu.  Później został zapomniany, aż w XVIII wieku został ponownie odkryty. Obecnie jest jednym z najchętniej stosowanych materiałów budowlanych.  Zaprawa betonowa służy do wiązania cegieł, bloczków i pustaków. Jest także stosowana  wykonywania tynków zewnętrznych i wewnętrznych. Jeżeli chcemy zabetonować niewielką powierzchnię , to nie musimy od razu kupować dużej ilości betonu.  Można go wykonać samodzielnie  z przeznaczeniem na aktualną potrzebę. Zrobienie betonu nie jest trudne.

Jak zrobić beton?

Beton to wciąż popularny materiał budowlany ze względu na swoją wytrzymałość i możliwość zastosowania niemal w każdych okolicznościach. Aby wykonać beton b20 z jednego worka cementu do betoniarki o pojemności mieszania 90 litrów potrzebne są następujące składniki: 25 kg cementu, 4 wiadra (10 litrów) piasku,  8 wiader żwiru i 12 litrów wody (1,5 wiadra).  Aby uruchomić betoniarkę, trzeba wlać do niej trzy litry wody, następnie dosypać piasek, cement i żwir. Nie wolno zatrzymywać pracującej betoniarki. Czas mieszania to 3-6 minut. Gotowy beton przelewa się taczki i przewozi na miejsce, w którym będzie wykorzystany. Beton można wykonać również w kastrze, ale wtedy trzeba go ręcznie mieszać. Wykonanie betonu b20 nie jest skomplikowane i w zasadzie każdy może to zrobić.

Domieszki poprawiające jakość betonu

Beton b20 o wysokiej jakości można uzyskać dodając do składników podstawowych domieszki napowietrzającej i zmniejszającej ilość używanej wody. Domieszki redukują ilość wody potrzebnej do produkcji betonu, dzięki czemu otrzymuje się beton o lepszej konsystencji i wytrzymałości. Z kolei domieszki używane w celu wytworzeniu mrozoodporności betonu są trudne w użyciu. Domieszki przeciwmrozowe służą do szybkiego wiązania betonu i betonowania czasie niskich temperatur. Przy wyrabianiu betonu b20 trzeba uważać z ilością domieszek – zbyt dużo tego składnika prowadzi do toksycznego rozdziału składników.  Do przygotowania betonu nie wolno używać wapna.

Wykonanie mniejszej ilości betonu

Wykorzystanie betoniarki opłaci się jedynie w sytuacji, kiedy potrzebne jest uzyskanie dużej ilości betonu b20. Aby wykonać 10 -25 betonu, to do mieszania składników wystarczy użycie mieszadła na wiertarce. Beton przygotowany w „domowych warunkach” jest znacznie gorszej  jakości niż wyprodukowany fabrycznie. Przykładowe proporcje betonu b20 na wiadra można znaleźć na różnych stronach internetowych. Mieszankę betonową układa się od razu po przygotowaniu 10-15- centymetrowymi warstwami. Powierzchnię ułożonej mieszanki betonowej należy zacierać.

Cement należy przechowywać w miejscu suchym i zadaszonym. W trakcie przygotowywania betonu wodę należy dolewać stopniowo i kontrolować jej ilość. Zbyt duża ilość wody obniża wytrzymałość betonu. Stosowanie betonu b20 wykonanego na własnym placu budowy zmniejsza koszty inwestycji. Beton b20 można wykorzystać  do wylania niewielkiego fundamentu, prac remontowych i ogrodowych.

More Articles for You

Bluszcz na Suficie: Eko-Szacunek dla Twojego Domowego Przestrzeni

W ostatnich latach, trend zieleni w domu, zwłaszcza bluszczu, zyskuje na popularności. Właściwe ukierunkowanie tego trendu może przynieść nie tylko …

Płyty warstwowe typu sandwich – co to takiego?

Płyty warstwowe są stosowane do izolacji termicznej i akustycznej budynków, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Mają one wiele …

Jak wybrać oryginalny kubek?

Kubek to naczynie, którego nie może zabraknąć w twojej kuchni. To właśnie w nim pijesz herbatę, delektujesz się kawą, a …

Płytki wielkoformatowe – inwestycja czy strata pieniędzy?

Wiele osób zastanawia się, czy płytki wielkoformatowe to coś, na co warto poświęcić swoje pieniądze. Jednak czym tak właściwie są …

Pościel bawełniana a pościel satynowa – czym różnią się te modele pościeli?

Wzór i kolor pościeli to już nie tylko jedne cechy, którymi kierujemy się, wybierając komplet pościeli. Równie ważny jest jej …

Piękno natury vs. perfekcyjne wykończenie – jakie płytki wybrać do swojego wnętrza?

W tekście znajdziesz Wybór odpowiednich płytek do wnętrza może okazać się trudnym zadaniem. Zwłaszcza, kiedy stoimy przed dylematem: wybrać płytki …