Bluszcz – jak uprawiać bluszcz porastający ściany?

W tekście znajdziesz

Bluszcz to roślina wyjątkowo inwazyjna, dzięki czemu, tam gdzie, pożądana, jest łatwa w uprawie. Stanowi ozdobę elewacji budynków i ogrodzeń. We wnętrzach często wybieraną opcją jest bluszcz sztuczny, który wygląda dobrze i nie wymaga pielęgnacji. Sprawdź, czy bluszcz na ścianie to dobry pomysł i jak go uprawiać, aby zapewnić sobie dekoracyjny efekt.

Pnącza na elewacji budynku i w ogrodzie 

Bluszcz jest wytrzymały, łatwy w uprawie, pięknie się prezentuje i szybko rośnie. Na zewnątrz osiąga wysokość nawet do 20 m. Zdolny jest więc szczelnie pokryć fasadę nawet wysokiego budynku. Niekontrolowany porasta wszystko, do czego zdolne są przyczepić jego pnącza. Jest to zarówno jego wada, jak i zaleta.

Do ozdabiania elewacji oprócz bluszczu pospolitego najczęściej wybierane są winobluszcz pięciolistkowy i winobluszcz trójklapowy, które charakteryzuje zmiana wybarwienia liści wraz z nadejściem kolejnych pór roku. Zielone latem nabierają żółtej, czerwonej i pomarańczowej barwy jesienią.

Bluszczu nie trzeba specjalnie przytwierdzać, jego pnącza mają specjalne organy, które przyczepiają się do ściany bez naruszania jej struktury. Warunkiem jest, aby elewacja była w dobrym stanie, bez pęknięć, ponieważ roślina mogłaby się w nie wrosnąć i rozsadzać powierzchnię. Przed posadzeniem bluszczu przy fasadzie warto odczekać rok od położenia elewacji.

Bluszcz na zewnątrz lubi cień, dobrze posadzić go od północnej strony budynku. Roślina nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, rośnie w każdej glebie. Warto jedynie osłonić ją w zimie, ponieważ może przemarzać i przycinać, aby nie porastała miejsc, które chcesz zachować odsłonięte.

Bluszcz szybko rosnący na ogrodzenie 

Bluszcz szybko rosnący na ogrodzeniu

Porośnięte pnączem ogrodzenia to alternatywa dla żywopłotów z krzewów. Podobnie jak one zapewniają prywatność. Przez bujnie porośniętą ścianę zieleni trudno wypatrzeć, co dzieje się na posesji. W przeciwieństwie do krzewów bluszcz rośnie szybko i wystarczy kilka sezonów, aby uzyskać efekt, na jakim Ci zależało.

Bluszcz to świetna dekoracja ekonomicznego ogrodzenia z siatki, ale równie dobrze możesz go posadzić przy metalowych lub drewnianych przęsłach. Na płot świetnie sprawdzi się bluszcz pospolity. Jest to roślina wiecznie zielona, która będzie ozdobą posesji przez cały rok.

Bluszcz na altany i pergole 

Bluszcz w ogrodzie oprócz na ogrodzeniach świetnie sprawdzi się jako ozdoba małej architektury ogrodowej. Porośnięte nim altany, pergole, czy parkany staną się atrakcyjną ozdobą Twojego ogrodu. Konstrukcje budowli ogrodowych to idealna podpora dla pnączy, które szybko się rozrosną, tworząc zawsze zieloną i prywatną oazę spokoju. 

Jak uprawiać bluszcz na zewnątrz? 

Roślinę najlepiej sadzić wiosną lub jesienią. Ważne, aby temperatura powietrza przekraczała 5 stopni Celsjusza. Bluszcz intensywnie się rozrasta, dlatego zachowaj odstęp między nasadzeniami wynoszący od 30 do nawet 100 metrów. Od samego początku formuj roślinę i przycinaj pędy. Czynności te najlepiej wykonać wiosną. W okresach, kiedy gleba jest przesuszona, podlewaj bluszcz. Na jego kondycję i wzrost dobrze wpłynie sezonowe nawożenie gleby.

Chcesz wiedzieć więcej o pielęgnacji bluszczu na zewnątrz? Przejdź do poradnika >>>

Bluszcz na zewnątrz budynku to wciąż bardzo oryginalna forma dekoracji. Jeśli chcesz odróżnić się od sąsiadów, śmiało postaw na tę formę ozdoby. Nie wierz w opinie, że bluszcz niszczy elewację, bo o ile nie ma w niej uszkodzeń, działa odwrotnie. Reguluje wilgotność i osłania przed czynnikami zewnętrznymi.

Bluszcz domowy na ściany 

Bluszcz w pokoju wymaga odkurzania drobnych liści

Bluszcz to klasyczna roślina doniczkowa uprawiana w polskich domach. Cenimy ją za szybki wzrost, piękny wygląd i brak specjalnych wymagań pielęgnacyjnych. Chociaż lubi wilgotne podłoże, to osłabiona brakiem wody, szybko wraca do formy.

Pędy w doniczce pięknie prezentują się, zwisając z wysokich półek i mebli. Stanowią urozmaicenie dla innych roślin w pomieszczeniu. Można z nich również tworzyć różne formy z wykorzystaniem finezyjnych podpór.

W przeciwieństwie do bluszczu na elewacji, w domu nie porośnie on ścian z taką łatwością. W doniczkach mogą nie mieć możliwości ukorzenienia się tak, jak na otwartej przestrzeni.

Najłatwiejszym sposobem, aby uzyskać zieloną ścianę we wnętrzach, jest zapewnienie pędom podpory w postaci cienkich i dzięki temu niewidocznych sznurków montowanych na ścianie lub bluszcz na suficie. Dowolnie możesz wówczas decydować, jaka powierzchnia będzie pokryta roślinnością.

Pamiętaj tylko, że żywa roślinność nocą pobiera z powietrza tlen. Nie zaleca się stawiania zbyt wielu roślin w sypialni i miejscach, w których dużo przebywamy po zmroku. Gęsto porośnięta bluszczem ściana może zaszkodzić jakości Twojego snu.

Dowiedz się więcej na temat sposobów dekorowania ścian za pomocą żywego bluszczu. Przejdź do poradnika >>>

Sztuczny bluszcz na ścianie 

Alternatywą dla żywych roślin w domu są ich sztuczne odpowiedniki. Podobnie jest z bluszczem na ścianie. Możesz pokryć nim duże powierzchnie w sypialni bez obaw, że nocą będzie podbierał tlen. Zaletą sztucznego bluszczu jest jeszcze fakt, że nie trzeba go pielęgnować. Śmiało możesz wyjechać z domu na kilka tygodni, nie martwiąc się, kto będzie podlewał roślinę.

Sztuczny bluszcz na ścianę to doskonałe rozwiązanie do łazienek, w których nie ma dostępu światła. Badania dowodzą, że przebywanie w otoczeniu roślin odpręża i działa kojąco na układ nerwowy. Oferowane przez producentów sztuczne kwiaty stanowią trudną do rozpoznania imitacje. Twój mózg nie zobaczy różnicy. Odprężająca kąpiel przy ścianie pokrytej sztucznym bluszczem przyniesie ulgę nawet po najcięższym dniu.

Wadą bluszczu na ścianie zarówno żywego, jak i sztucznego jest osadzanie się kurzu na powierzchni liści. Niestety nie jest to odpowiednia dekoracja dla alergików. Czyszczenie może być o tyle trudne, że bluszcz ma drobne, gęsto rosnące listki. Każdy z nich może wymagać przetarcia. Lepiej unikać zraszania rośliny, ponieważ nadmierna wilgoć przy ścianie może jej zaszkodzić.

More Articles for You

Jak zamontować podłogę winylową w jodełkę?

W tekście znajdziesz Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zamontować podłogę winylową w jodełkę, a jednocześnie nie zwariować? Bez obaw, mamy …

Jak dbać o czystość w łazience?

W tekście znajdziesz Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To miejsce, w którym dbamy o higienę osobistą, …

Czym zmyć olej z kostki brukowej ?

W tekście znajdziesz Czystość kostki brukowej ma kluczowe znaczenie dla estetyki i funkcjonalności przestrzeni zewnętrznych. Plamy oleju nie tylko psują …

Efektywność i precyzja w projektowaniu dzięki Archicadowi

W tekście znajdziesz W pracy architektów oraz projektantów wnętrz ogromne znaczenie mają zarówno precyzja, jak i efektywność. Jednym z narzędzi, …

Renowacja dachu a wartość nieruchomości: jak inwestycja w dach może podnieść cenę domu

W tekście znajdziesz Przy dynamicznych cenach nieruchomości sprzedaż domu nie jest łatwym zadaniem. Jak zatem można wpłynąć na decyzję zainteresowanych …