Stokrotka afrykańska – kwiaty słońca. Uprawa, kompozycje z innymi kwiatami

W tekście znajdziesz

Kwiaty na balon lub do ogrodu muszą przetrwać słoneczne lato, więc powinny być odporne na wysokie temperatury i pięknie kwitnąć latem, dekorując balkon lub ogród. Rośliną, która spełnia powyższe wymagania jest stokrotka afrykańska – kwiatek, który zachwyca kolorami. To egzotyczna roślina, która przyzwyczaiła się do polskiego klimatu. W ojczyźnie stokrotki wyhodowano 70 odmian tej rośliny. Nie wszystkie odmiany trafiły do Polski, ale i tak jest w czym wybierać.

Kwiaty, które kochają słońce

Kwiaty osteo (stokrotka  afrykańska) uwielbiają  słońce do tego stopnia, że zamykają się na noc i w czasie pochmurnych i deszczowych dni. Tylko w słońcu pokazują się w pełnej krasie.

Stokrotki afrykańskie urzekają pięknymi kolorami. Właściciele mówią, że to bardzo radosne kwiaty- ich obserwowanie jest przyjemne  i relaksujące. Podobają się zwłaszcza małym dziewczynkom, które lubią komponować bukieciki z kwiatów w różnych kolorach.

Intensywne barwy

Stokrotki afrykańskie na balkonie zyskały pozycję równą pelargoniom. Było to możliwe dzięki różnorodności barw – od delikatnych odcieni bieli po intensywne czerwienie, ostre róże, lekkie błękity, aż do głębokich fioletów. Są większe od dzikich kuzynek (polnych stokrotek), ich średnica wynosi od 6, nawet do 10 cm. Swoim cudownymi barwami cieszy oczy właścicieli od maja do października.

Pochodzenie nazwy

Osteospermum pochodzi z Afryki Południowej. Nazwa tej egzotycznej rośliny  oznacza twarde nasienie. Ma to bezpośredni związek ze strukturą nasion stokrotki, które istotnie są twarde, jak osteo, które z łacińskiego oznacza  kość.  W swoim afrykańskim środowisku jest byliną wieloletnią, w Europie traktowana jest jako roślina jednoroczna. Potocznie jest określana jako stokrotka alpejska. Często bywa mylona z margaretką. Osteospermum zaliczane jest do rodziny astrowatych.

Wygląd stokrotki

Ma piękne rozłożyste kwiaty, których średnica osiąga aż 10 cm. To roślina o wzniesionym pokroju, która dorasta do 25 – 35 cm. Płatki są długie i mają ostry kształt. Przypominają koszyczek, w którym znajduje się kontrastujący środek. Mogą przybierać najróżniejsze barwy. Najpopularniejsze są odmiany białe, różowe, fioletowe i żółtym. Rośliny te mają pokrój wzniesiony, nie wychodzą poza doniczkę. Dlatego nie są polecane do wiszących koszy, ale raczej do tradycyjnych nasadzeń.

Symbolika stokrotki afrykańskiej

Stokrotka afrykańska, podobnie jak jej skromniejsza kuzynka porastająca europejskie łąki jest zwiastunami wiosny, co sprawia, że kojarzymy je z nowym początkiem, świeżością, czystością, niewinnością i młodością.  Żółta stokrotka symbolizuje szczęście, radość i przyjaźń. Można podarować ten kwiat przyjacielowi. Żółte stokrotki afrykańskie na balkonie przynoszą  dużo pozytywnej energii. Różowa stokrotka to symbol miłości, romansu i delikatności oraz kobiecej energii. Idealny kwiat na prezent dla ukochanej osoby. Podobne znaczenie ma czerwona stokrotka afrykańska. Podarowanie stokrotek w tym kolorze oznacza, że wielkie uczucie i plany matrymonialne. Jako ciekawostkę, warto przytoczyć znaczenie stokrotki z mitologii nordyckiej – jest  świętym kwiatem Frei, czyli bogini miłości, piękna i płodności. Dlatego stokrotka jest symbolem porodu, macierzyństwa.  Tradycja mówi, aby wręczyć stokrotki młodej mamie i pogratulować jej narodzin maleństwa. Stokrotka może także symbolizować śmierć dziecka- według celtyckiej legendy, ilekroć umiera niemowlę, bogowie obsypują ziemię stokrotkami, aby  pocieszyć rodziców.

Bukiet panny młodej

Piękne stokrotki afrykańskie stanowią  ozdobę podczas ślubów, a wiele panien młodych marzy o wianku z tych prześlicznych kwiatków. Mimo  swojej urody i delikatności nie są to dobre kwiaty do bukietów, ponieważ po ścięciu nie utrzymują się dłużej niż 12 godzin. Jeżeli stokrotki afrykańskie mają stać się bukietem panny młodej, to muszą być zerwane tuż przed zaślubinami. Drugim sposobem utrzymania świeżości bukietu lub wianka z afrykańskich stokrotek jest przechowywanie ozdoby w lodówce. 

Stokrotki afrykańskie na łące kwietnej

Stokrotki afrykańskie nadają się nie tylko na rabaty, tarasy, czy balkony.  Mogą tworzyć przepiękną  i luźną kompozycję w ogrodzie wraz z innymi ziołami i kwiatami. Łąka kwietna to ciekawa i ekologiczna alternatywa wobec trawnika. Nie trzeba jej kosić co tydzień i podlewać dwa razy dziennie.  Jest piękna, mieni się kolorami, przyciąga owady, które czerpią nektar z kwiatów.  Aby stworzyć taką łąkę w ogrodzie, można kupić gotową mieszankę nasion lub skomponować samodzielnie.  Łąka kwietna zachwyca różnorodnością kwitnących ziół i służy drobnym zwierzętom jako  przestrzeń życiowa. Motyle, trzmiele, muchówki i dzikie pszczoły mają na takiej łące wymarzone warunki życiowe, a  rozmaite gatunki ptaków, znajdują na niej pożywienie dla swoich młodych. Na regularnie strzyżonym trawniku niewiele jest życia, co najwyżej wyspecjalizowane do istnienia w takim środowisku niektóre owady. Trawnik jest praktyczny – może służyć do zabaw dzieciom, jako wybieg dla psa lub za miejsce do opalania podczas letniego skwaru. W kwietnej łące liczy się urok kwiatów, wytrzymałość na warunki pogodowe w okresie kwitnienia i odporność na braki wody. Pod tym względem, stokrotka afrykańska jest idealnym wyborem do łąki kwietne.

Stokrotki afrykańskie w wazonie

Stokrotka afrykańska ze względu na swoją budowę i oczywiście urok, znakomicie sprawdza się jako część  bukietu w wazonie. Przepiękne kompozycje tworzy z pierwiosnkami i niezapominajkami. Zaletą stokrotki  afrykańskiej jest długi okres kwitnienia, więc stworzy nam śliczne bukiety wiosenne, letnie i jesienne.

Na rabaty i około oczek wodnych

Sokrotki afrykańskie  świetnie prezentują się na mieszanych rabatach, wzdłuż ogrodowych ścieżek. Bardzo malowniczo wyglądają się stokrotki afrykańskie wokół ogrodowych zbiorników wodnych, dużych kamieni, krzewów i drzew. Doskonale wyglądają w towarzystwie  paproci i iglastych krzewów, razem z żonkilami, hiacyntami, liliami, konwalią, ciemiernikiem, tulipanami i pierwiosnkami. Ogrodnicy cenią stokrotki afrykańskie  za bezproblemowe przyjmowanie sąsiedztwa innych roślin. Nadają się również do sadzenia na skalniaki.

Wrażliwe na zimę

Stokrotki afrykańskie pochodzą ze słonecznego klimatu, w którym nie notuje się temperatur poniżej zera. Dlatego warto wiedzieć, że opisywane kwiaty nie  przetrwają  mrozów. Możemy spróbować przezimować je, podobnie jak pelargonie, w ciepłym pomieszczeniu, gdzie temperatura oscyluje w granicach 10 stopni Celsjusza. Stokrotka może przetrwać łagodną zimę pod warunkiem, że zostanie przeniesiona do pomieszczenia o temperaturze  nieprzekraczającej 10 st.C. Gałązki należy skrócić  do około 10 lub 15 cm. W czasie zimy trzeba pilnować, aby podłoże było delikatnie wilgotne. Około lutego roślinę należy przesadzić do nowej nieco większej doniczki i dosypać świeżej ziemi. Wtedy przenosi się  stokrotkę do cieplejszego pomieszczenia (około 15 st. C.). W maju rozpoczynamy hartowanie, czyli powoli  przyzwyczajamy roślinę do cieplejszej temperatury. Do gruntu można ją posadzić w drugiej połowie maja. Pozostaje na gruncie do końca okresu wegetacyjnego. W Europie  traktuje się je jako rośliny jednoroczne, jednosezonowe. Sadzimy je na zewnątrz, gdy już minie ryzyko przymrozków, czyli po 15 maja.

Słoneczny kwiat

Mylące są słowa popularnej przyśpiewki, że stokrotka rośnie w ponurym gaju. Stokrotka afrykańska, jak i polna lubią słońce.  Aby osiągnąć sukces w uprawie trzeba jej przygotować stanowisko słoneczne i odsłonięte od wiatru. Zaleca się dla nich wystawę południową lub zachodnią. Postawiona w takim miejscu rośnie najpiękniej. Podczas deszczu lub pochmurnej pogody stokrotki się zamykają. To  naturalna reakcja, która nie stanowi powodu do zaniepokojenia stanem rośliny. Kwiatostan wraca do swojego pierwotnego stanu, gdy na niebie pojawi się słońce.  W miejscach ciemnych, stokrotki źle się rozwijają/. w czasie największych upałów, latem, przerywają kwitnienie. Nie powinno się ich  wyrzucać i rezygnować z uprawy, lecz poczekać. W połowie sierpnia ponownie obsypują się kwiatami, podobnie jak stokrotki na trawnikach w parku. Nowe pąki kwiatowe zawiązują się w trakcie chłodniejszych nocy.

Zasady podlewana i nawożenia stokrotek afrykańskich

Stokrotka afrykańska w ogrodzie nie wymaga częstego podlewania i dobrze znosi susze.  Rośliny  hodowane w donicach mają trochę inne wymagania niż kwiaty gruntowe. W donicach  powinny być otwory, które pozwolą spłynąć nadmiarowi wody. W przeciwnym razie stokrotce, która ma za dużo wilgoci, mogą grozić choroby grzybicze, zwłaszcza mączniak rzekomy. Nie jest wymagająca, jeżeli chodzi o podłoże. – musi być ono przepuszczalne.  Kwitnienie rośliny można przedłużyć, jeżeli będzie się obrywało przekwitłe kwiatostany.  Rośliny hodowane na balkonie lub tarasie trzeba regularnie dokarmiać nawozami przeznaczonymi do roślin balkonowych. Na tarasie  lub na balkonie, stokrotki afrykańskie mogą być bez problemu być łączone w nasadzeniach z innymi „żarłokami”, takimi jak np. pelargonie czy petunie lub surfinie.

Stokrotka afrykańska – zdjęcia

Sadzenie stokrotek afrykańskich

Sadzenie stokrotek afrykańskich nie odbiega wiele od  zasadzenia innych roślin balkonowych. Doniczka powinna mieć otwory drenażowe  na dnie, które odprowadzają nadmiar wody. Donice należy wypełnić podłożem kwiatowym lub podłożem do roślin balkonowych, możemy też w tym czasie dosypać wybranego nawozu długo działającego. Zazwyczaj stokrotki afrykańskie są bardzo silnie ukorzenione.  Takie zbite korzenie powinno się rozdzielić, zanim roślina trafi do ziemi. W nowym miejscu należy je posadzić na takiej samej głębokości, na jakiej rosła do tej pory. Dobrze będzie się prezentować jako jedyne nasadzenie w doniczce. Piękne kompozycje tworzy osteospermum, które rośnie z innymi roślinami. Jeżeli pojemnik jest niewielki, to trzeba częściej podlewać stokrotki i je nawozić.  Na koniec całość należy obficie podlać, żeby ziemia wraz z wodą dostała się we wszystkie korzenie. Po przesadzeniu kwiatów w docelowe miejsce można delikatne skropić liście i płatki, aby oczyścić kwiaty z zabrudzeń powstałych podczas  zmieniania miejsca „pobytu” roślinie. Nawożenie stokrotki afrykańskiej trzeba zakończyć w sierpniu, ponieważ nie można jej pobudzać do wzrostu przed zimą.

Choroby stokrotki afrykańskiej

Każda roślina, jak wszystkie organizmy, może zachorować. Stokrotkę afrykańską mogą zaatakować mszyce i pędziorki. Można próbować pozbyć się szkodników domowymi sposobami, ale warto wiedzieć, że są to trudni przeciwnicy i trzeba się liczyć z możliwością zastosowania chemicznych środków ochrony roślin. Decyzję o sposobie walki ze szkodnikiem trzeba podjąć szybko – zanim nasze piękne kwiatki zwiędną. Stokrotki afrykańskie są podatne na wystąpienie mączniaka rzekomego, choroby grzybowej, która przytrafia się roślinie z winy właściciela. Jej przyczyną jest nadmierne podlewanie roślin. Dlatego tak bardzo ważny jest umiar w podlewaniu.

Różnica między stokrotką afrykańską a pospolitą

Stokrotka pospolita występuje licznie na łąkach. Rośnie do 20 cm, a jej kwiatostan składa się z pojedynczego koszyczka płatków. Stokrotki afrykańskie są zdecydowanie większe od swoich polnych sióstr – pędy osiągają nawet 35 centymetrów. W hodowli balkonowej wymagają więcej troski niż polskie odmiany, ale za to mają bardzo bogatą paletę barw. Warto poświęcić im trochę czasu i zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu. Odwdzięczają się pięknymi kwiatami, które cieszą oko do pierwszych przymrozków.

Stokrotki afrykańskie zachwycają ilością barw.  Osoby doceniające ich piękno sadzą kilka odmian, dzięki temu uzyskują śliczną i wielokolorową dekorację balkonu, tarasu, ścieżki ogrodowej lub skalnika.

More Articles for You

Renowacja dachu a wartość nieruchomości: jak inwestycja w dach może podnieść cenę domu

W tekście znajdziesz Przy dynamicznych cenach nieruchomości sprzedaż domu nie jest łatwym zadaniem. Jak zatem można wpłynąć na decyzję zainteresowanych …

Siłownik do biurek dla wygodnej przestrzeni pracy

Długotrwałe przesiadywanie przed biurkiem może doprowadzić do schorzeń kręgosłupa, sztywnienia ramion lub karku. Możliwość podniesienia lub opuszczenia biurka  zapewnia lepszy …

Fototapety kwiaty — sekret harmonii i spokoju w Twoim domu

W tekście znajdziesz Fototapety kwiaty to nie tylko dekoracja, ale sposób na wprowadzenie do wnętrza atmosfery spokoju, harmonii i bliskości …

Komplet pościel z czego się składa? Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Wybór odpowiedniego kompletu pościeli może mieć znaczący wpływ na jakość snu i ogólne samopoczucie. Ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, z …

5 funkcji suwmiarki elektronicznej, które ułatwią każdy pomiar

Suwmiarka elektroniczna to wszechstronne narzędzie, które oferuje wiele funkcji ułatwiających pomiar. Niezależnie od dziedziny, w jakiej pracujesz, może ona przyczynić …