Rekuperacja jako idealne dopełnienie proekologicznego domu

Ekologiczne trendy przebojem wchodzą w nasze życie. W codziennych obowiązkach przyjmują one postać ideologii zero waste. Dzięki temu, możemy dbać o środowisko za pomocą zmiany nawyków na bardziej proekologiczne. Ochrona środowiska dotyka też branży budowlanej i instalacyjnej. Poprawa efektywności energetycznej budynków to duży krok w kierunki zmniejszania negatywnego wpływu ludzkości na środowisko naturalne. Efektem tego jest dynamiczny rozwój technologii budowlanej i instalacyjnej. Mowa tu przede wszystkim o odnawialnych źródłach energii oraz o rozwiązaniach zmniejszających straty ciepła. Do tych drugich z pewnością należy rekuperacja. Musimy pamiętać o tym, że nawet jeśli ocieplimy dom wysokiej jakości styropianem i zainwestujemy w stolarkę otworową o niskim współczynniku przenikania ciepła, nasz budynek nadal będzie narażony na straty ciepła.

Energia cieplna jest tracona przez dom również za pośrednictwem wentylacji grawitacyjnej. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie rekuperacja. Technologia ta pozwala zredukować do minimum straty ciepła wywołane cyrkulacją powietrza. Co więcej, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to gwarancja komfortu dla domowników. Zapewnia ona świeże powietrze przez cały rok, bez konieczności wietrzenia domu. Jest również doskonałym rozwiązaniem dla alergików. W taki właśnie sposób, dbamy o nasze zdrowie i portfel. Dlaczego system rekuperacji jest doskonałym uzupełnieniem proekologicznego domu? Wyjaśniamy!

Jak sprawić, aby dom był energooszczędny i ekologiczny

Jak widać, mamy wiele możliwości aby nasz dom nie wywierał niekorzystnego wpływu na środowisko. Część z nich dobrze jest zaplanować już na etapie budowy (np. projekt rekuperacji), ale są też takie, które można zastosować nawet w starszych budynkach. W pierwszej kolejności warto wymienić fotowoltaikę. Jest to rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność w naszym kraju. Z pewnością wpływają na to dotacje, które zwiększają rentowność inwestycji. Inwestując w instalację fotowoltaiczną, możemy produkować darmowy prąd ze słońca, obniżając rachunki za energię elektryczną i w pewnym stopniu uniezależniając się od dostawcy. Drugim wariantem, który coraz częściej gości w polskich domach jest pompa ciepła. Wykorzystuje się ją zarówno do ogrzewania centralnego jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest to odnawialne źródło ciepła, którego praca przypomina zachodzące w lodówce. W pompie ciepła zachodzą one w odwrotny sposób.

Dlaczego rekuperacja?

Dlaczego rekuperacja w domu (sprawdź innowacyjne rozwiązania wentylacyjne DefroHome) jest jak idealnie pasujący puzzel do powyższych technologii? Przede wszystkim, jest to innowacja wprowadzona z myślą zarówno o środowisku jak i o finansach inwestora. Wymiennik krzyżowy, który stanowi serce rekuperatora, sprawia, że powietrze wywiewane z domu ogrzewa to, które do domu trafia. W taki sposób nie wyziębiamy domu, jednocześnie zapewniając domownikom dostęp do świeżego powietrza. Niezależnie od tego z jakiego źródła ciepła korzystamy, rekuperacja ograniczy zużycie paliwa. Uwzględniając ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła, stosując rekuperację zaoszczędzimy na energii elektrycznej. To samo dotyczy pelletu, ekogroszku czy też gazu. Mniejsze zapotrzebowanie na paliwo jest tożsame z mniejszą inwazyjnością w środowisko naturalne. Co więcej, szacuje się, że dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła można zredukować koszty ogrzewania nawet o 30%.

More Articles for You

Bluszcz na Suficie: Eko-Szacunek dla Twojego Domowego Przestrzeni

W ostatnich latach, trend zieleni w domu, zwłaszcza bluszczu, zyskuje na popularności. Właściwe ukierunkowanie tego trendu może przynieść nie tylko …

Płyty warstwowe typu sandwich – co to takiego?

Płyty warstwowe są stosowane do izolacji termicznej i akustycznej budynków, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Mają one wiele …

Jak wybrać oryginalny kubek?

Kubek to naczynie, którego nie może zabraknąć w twojej kuchni. To właśnie w nim pijesz herbatę, delektujesz się kawą, a …

Płytki wielkoformatowe – inwestycja czy strata pieniędzy?

Wiele osób zastanawia się, czy płytki wielkoformatowe to coś, na co warto poświęcić swoje pieniądze. Jednak czym tak właściwie są …

Pościel bawełniana a pościel satynowa – czym różnią się te modele pościeli?

Wzór i kolor pościeli to już nie tylko jedne cechy, którymi kierujemy się, wybierając komplet pościeli. Równie ważny jest jej …

Piękno natury vs. perfekcyjne wykończenie – jakie płytki wybrać do swojego wnętrza?

W tekście znajdziesz Wybór odpowiednich płytek do wnętrza może okazać się trudnym zadaniem. Zwłaszcza, kiedy stoimy przed dylematem: wybrać płytki …