Przycinanie świerków

W tekście znajdziesz

Świerki są popularnymi drzewami w naturze i ogrodach. Różnorodność gatunków i odmian sprawia, że nadają się na niewielkich ogrodów, jak i dużych, przestrzennych działek i znakomicie wyglądają w towarzystwie innych roślin. Wiele gatunków świerków cechuje intensywnym wzrostem i odpowiednia pielęgnacja i właściwe przecinanie świerków pozwala zachować ich piękny i dekoracyjny wygląd. Świerki kojarzą się głównie z choinką i stanowią dekoracyjną, zieloną ozdobą na lata.

Podcinanie świerków

Cięcie świerków to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Podstawowe i najchętniej sadzone odmiany świerka to:  srebrny, serbski, biały, kłujący, czy kaukaski. Są to drzewa szybko rosnące i regularne skracanie pędów – podcinanie świerków, sprawia, że  drzewo przez wiele lat pozostaje ładnie wybarwione, gęste i przepięknie prezentuje się w ogrodzie. Świerk znakomicie rośnie na piaszczysto- glinianych podłożach. Rzadko kiedy zdarza się, aby sadzonka nie przyjęła się, o ile zostało posadzone przed zimą.

Kiedy podcinać świerki?

Optymalnym czasem na podcinanie świerków jest wczesna wiosna, zanim drzewo zaczynie okres wegetacji. Formowanie świerków wykonuje się po usunięciu zniszczonych i chorych pędów.  Cięcie wiosenne reguluje wzrost – najlepiej usuwać jedynie młode i chore pędy, które przeszkadzają innym pędom. Konieczne jest przecinanie wszystkie pędów, które zachodzą inne rośliny. Świerki lubią przestrzeń i obecność innych roślin w niewielkiej odległości, może  spowodować problemy z rozrostem drzewa.

Jak często przycinać świerki?

Botanicy zwracają uwagę na szybki przyrost tych drzew i konieczność podcinania świerków nawet trzy razy w roku. Najlepszymi terminami na wykonanie tego zabiegu: to wczesna wiosna, późna wiosna i lato. Jeżeli drzewko zostanie zaatakowane przez mszyce, to należy usunąć wszystkie pędy, na których są owady i je zutylizować.

Jak przyciąć duży świerk?

Podcinanie dużego świerku należy wykonać  wczesną wiosną – drzewom można wtedy nadać kształt trapezu, wtedy gałęzie rosnące nisko zyskują odpowiednie oświetlenie. Drugie cięcie przypada na przełom maja i czerwca.  Iglaki można przycinać jedynie do sierpnia. Formowanie na jesieni spowodowałoby spadek odporności zimowej drzewa.

Jak przycinać młody świerk?

W przypadku młodych drzew podcinanie świerków polega na usunięciu zbędnych pędów, czyli tych, które rosną pionowo. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której świerk będzie miał więcej niż jeden wierzchołek, ponieważ naraża to drzewo na złamanie pod wpływem śniegu.

Formowanie świerka w żywopłot

Świerki znakomicie znoszą cięcie i można z nich tworzyć żywopłoty o nietypowych kształtach. Do formowania żywopłotu najlepsze są następujące gatunki świerków:  kłujący, biały oraz pospolity.

 Świerki najlepiej sadzić jesienią, jeszcze przed pojawieniem się przymrozków, np.: w październiku. Gleba nie może być przesuszona ani zanieczyszczona. W przypadku żywopłotu utworzonego ze świerków, podcinanie drzew należy rozpocząć w drugim roku od posadzenia żywopłotu i powtarzać każdej wiosny.

Świerki skradły serca posiadaczy ogrodu. Są piękne, nie wymagają  specjalnych warunków glebowych, znakomicie znoszą polski klimat. Stały się niezbędnym elementem aranżacji ogrodu. Ich zaletą jest to, że przez cały rok są zielone i nawet w zimie cieszą oko swoim, uspokajającym ubarwieniem.

Podstawowa zasada

Ogrodnicy uważają, że w pielęgnacji świerków najważniejsze jest przycinanie  świerków wiosną, zanim rozpocznie się wegetacja. Jest to niezbędne dla ładnego pokroju drzewa i ich zdrowego rozwoju. Usuwa się wtedy pędy chore i złamane przyrosty konkurujące z przewodnikiem.  Duże okazy także wymagają regularnego przycinania , a pierwsze z nich powinno mieć miejsce wraz z nastaniem wiosny.  Świerki posadzone jako żywopłot należy przycinać dwa -razy w sezonie. Cięcie świerków wczesną wiosną korzystnie wpływa na zagęszczenie żywopłotu. Następne cięcia następuje na przełomie maja i czerwca – wtedy skraca się o 1/3 tegoroczne przyrosty. Ostatnie przycinanie świerków powinno nastąpić w sierpniu i  ma charakter kosmetyczny.

Zbędne pędy

Świerki rosną szybko, dlatego konieczne jest cięcie świerków. Wszystkie pędy rosnące pionowo stanowią zagrożenie dla przewodnika i należy je całowicie usuąć.  Drzewo  nie może mieć więcej niż jeden wierzchołek, ponieważ zimą pod wpływem śniegu może się złamać i nie będzie już wyglądało estetycznie.  Jeżeli przy dużych iglakach nie zachowa się odpowiedniej wielkości dostępu, to jego gałęzie zaczną na siebie zachodzić.

Piękne żywopłoty

Świerki to drzewa dobrze znoszące przycinanie. Można z nich tworzyć różnorodne kształty żywopłotów. Dlatego są tak popularne jako żywopłot w ogrodach. Są to rośliny gęste, które  doskonale chronią przed wzrokiem wścibskich sąsiadów. Przycinanie świerków posadzonych jako żywopłot powoduje, że roślina pozostaje przez długie lata ładnie wybarwiona, gęsta, czyli piękna i zachwyca swoją urodą wszystkich bywalców ogrodu. Świerki nie są kłopotliwe w uprawie, znakomicie znoszą przesadzanie, rosną na wielu glebach. Ścięcie świerka to w zasadzie jedyny zabieg, na który potrzeba trochę więcej czasu, ale w zamian za to zyskujemy prześliczne rośliny. Świerki lubią przestrzeń, a bliska obecność innych roślin, może wpłynąć na nie negatywnie.  Tylko przycinanie świerka może zapewnić drzewom odpowiednią przestrzeń życiową.  Bywa, że mimo pielęgnacji świerki zaatakują mszyce. W takiej  sytuacji trzeba usunąć gałęzie ze szkodnikiem i je zutylizować.

Gatunków świerków jest kilkanaście. Ich uprawa nie wymaga dużych nakładów finansowych, ani poświęcania im zbyt dużej ilości czasu. Nawet w naturze są często spotykane i bardzo dobrze sobie radzą bez ingerencji człowieka. Do najpopularniejszych odmian uprawnych zalicza się: srebrny, serbski, biały, kłujący, czy kaukaski. Sadzonki w większości przypadków przyjmują się na każdym podłożu. Najlepiej sadzić je jesienią, zanim pojawią się pierwsze przymrozki. Październik to ostatni moment na posadzenie drzewka, które musi mieć czas, aby ukorzenić się przed zimą.

More Articles for You

Renowacja dachu a wartość nieruchomości: jak inwestycja w dach może podnieść cenę domu

W tekście znajdziesz Przy dynamicznych cenach nieruchomości sprzedaż domu nie jest łatwym zadaniem. Jak zatem można wpłynąć na decyzję zainteresowanych …

Siłownik do biurek dla wygodnej przestrzeni pracy

Długotrwałe przesiadywanie przed biurkiem może doprowadzić do schorzeń kręgosłupa, sztywnienia ramion lub karku. Możliwość podniesienia lub opuszczenia biurka  zapewnia lepszy …

Fototapety kwiaty — sekret harmonii i spokoju w Twoim domu

W tekście znajdziesz Fototapety kwiaty to nie tylko dekoracja, ale sposób na wprowadzenie do wnętrza atmosfery spokoju, harmonii i bliskości …

Komplet pościel z czego się składa? Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Wybór odpowiedniego kompletu pościeli może mieć znaczący wpływ na jakość snu i ogólne samopoczucie. Ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, z …

5 funkcji suwmiarki elektronicznej, które ułatwią każdy pomiar

Suwmiarka elektroniczna to wszechstronne narzędzie, które oferuje wiele funkcji ułatwiających pomiar. Niezależnie od dziedziny, w jakiej pracujesz, może ona przyczynić …

Wyposażenie szatni – szafa szatniowa

W tekście znajdziesz W każdej przestrzeni publicznej, takiej jak szkoły, baseny, siłownie czy nawet biura, szatnie pełnią kluczową funkcję. To …