Oświetlenie podszafkowe – dlaczego jest niezbędne w każdej kuchni?

Kuchnia stanowi centralne pomieszczenie w wielu domach. To w niej spędzamy dużo czasu na gotowaniu, jedzeniu posiłków, odbywamy w niej trudne rozmowy rodzinne, przyjmujemy przyjaciół, którzy wpadli tylko na kawę. Nie ma zatem wątpliwości, że powinna zostać urządzona w taki sposób, aby z jednej strony prezentowała się estetycznie, a z drugiej charakteryzowała funkcjonalnością. Ważnym elementem wyposażenia kuchni jest oświetlenie. Dziś nie wystarczy już tylko zastosować lampy sufitowej czy listwy z reflektorami – za standard uznaje się także oświetlenie podszafkowe. Dlaczego warto je zaplanować w swojej kuchni? Poznaj najważniejsze powody.

Bezpieczeństwo

Zacznijmy od argumentu, z którym trudno jest dyskutować. Każdy, kto często przyrządza posiłki w domowej kuchni doskonale wie, że dobra widoczność to podstawa. Górne oświetlenie się tutaj nie sprawdza, ponieważ zwykle i tak zasłaniamy światło własnym ciałem, przez co na blacie jest po prostu ciemno.

Można sobie łatwo wyobrazić, jak ryzykowne jest np. krojenie produktów bardzo ostrym nożem przy ograniczonej widoczności. Dlatego oświetlenie blatu roboczego jest konieczne, nawet jeśli początkowo wydaje się, że można sobie bez niego poradzić. Oświetlenie podszafkowe zapewnia prawidłowe doświetlenie przestrzeni znajdującej się w zasięgu rąk, co znacząco ogranicza ryzyko wypadków, w tym bolesnych skaleczeń.

Komfort przyrządzania posiłków

Zarówno osoby lubiące gotować, jak i te robiące to z przymusu, na pewno się zgodzą, że o wiele łatwiej i szybciej przyrządza się potrawy, gdy mamy zapewnioną dobrą widoczność. Oświetlenie podszafkowe nie tylko doświetla blat, deskę do krojenia i naczynia, ale także poszczególne produkty. Dzięki temu można je np. równo pokroić, dokładnie umyć czy pozbyć się fragmentów niezdatnych do spożycia.

Oświetlenie podszafkowe stanowi zatem podstawowy element prawidłowo urządzonej kuchni, w której gotowanie jest bezpieczne, komfortowe i nieuciążliwe.

Walory dekoracyjne

Nowoczesne oświetlenie podszafkowe wykorzystuje technologię LED, która ma kilka ważnych zalet. Po pierwsze: jest energooszczędna, dzięki czemu można bez duszy na ramieniu zostawić zapalone oprawy na cały wieczór, co przydaje się wtedy, gdy często zaglądamy do kuchni – np. podczas domowej imprezy. Po drugie: oświetlenie LED jest bardzo trwałe (do kilkudziesięciu tysięcy godzin świecenia), dlatego jednorazowa inwestycja będzie nam służyć przez wiele lat.

Wreszcie po trzecie: oświetlenie podszafkowe LED może być traktowane w kategorii elementu dekoracyjnego. Dzięki niemu od ręki wprowadzimy do kuchni przyjemny klimat i zmodyfikujemy funkcję pomieszczenia z typowo roboczej na wypoczynkową. Oświetlenie podszafkowe nie jest tak jasne i ostre jak główne, nie męczy wzroku, tworzy przyjemniejszą atmosferę i podkreśla walory architektoniczne kuchni, która stanie się idealną przestrzenią do np. wypicia kawy z przyjaciółką czy zjedzenia kolacji.  

Jakie oświetlenie podszafkowe najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni?

W ostatnich latach bardzo modne stały się taśmy LED. Nie można im co prawda odmówić funkcjonalności oraz niewielkich rozmiarów, dzięki czemu zmieścimy je niemal wszędzie. Duża zaletą są też czujniki ruchy, czy zmiana natężenia i temperatury barwowej oświetlenia.

Możemy również zdecydować się na tradycyjną oprawę podszafkową – na przykład okrągłą, trapezową, trójkątną (można ją wpasować w narożnik) czy podłużną. Dodatkowo możesz wybrać taką z regulacją kierunku padania światła – dzięki temu zyskasz możliwość skierowania światła w dokładnie to miejsce, w którym potrzebujesz go najwięcej – na przykład na deskę do krojenia.

Rada

O zastosowaniu oświetlenia podszafkowego warto pomyśleć już na etapie projektowania zabudowy kuchennej – dzięki temu będzie można doprowadzić zasilanie i estetycznie ukryć przewody w ścianie lub za szafkami.

Jeśli natomiast kuchnia jest już gotowa i dopiero teraz widzisz, że przydałoby się dodatkowe oświetlenie blatu roboczego, to najprostszym i najmniej inwazyjnym rozwiązaniem będzie zastosowanie opraw LED zasilanych bateriami. Nie jest to niestety idealna opcja ze względu na ograniczoną moc światła.

Szeroki wybór oświetlenia podszafkowego, w tym opraw punktowych i liniowych, znajdziesz w ofercie firmy Kanlux. Doskonale sprawdzają się one do oświetlenia blatów roboczych, ale mogą być też wykorzystywane w celach dekoracyjnych – nie tylko w kuchni. Ciekawym zastosowaniem jest umieszczenie takiej oprawy meblowej wewnątrz przepastnej szafy na ubrania, nad półkami w spiżarni czy w pomieszczeniu gospodarczym.

Z ofertą oświetlenia podszafkowego możesz się zapoznać bezpośrednio na stronie internetowej firmy Kanlux – https://www.kanlux.com/pl/produkty/15951/oprawy-podszafkowe.

More Articles for You

Jak dopasujesz wannę do Twojej łazienki?

Wanna to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki. Należy przemyśleć wybór odpowiedniego modelu. Warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, …

Masz basen ogrodowy? Nie zapomnij kupić pompy do basenu!

Czerwiec to miesiąc, w którym w dziesiątkach tysięcy ogrodów rozkładane są baseny rozporowe i stelażowe. Będą one służyć domownikom aż …

Jakie balustrady schodowe wybrać?

Jakie balustrady schodowe wybrać? Interesują Cię rozwiązania dla schodów wewnętrznych? Potrzebujesz opcji wyróżniającej się maksymalną estetyką wykonania i trwałością w …

Czy warto zdecydować się na nowoczesny garaż betonowy?

Chcesz się już teraz na coś konkretnego zdecydować? Masz zaś do wyboru między innymi garaże w bryłach nieruchomości? Inna opcja …

Szafa przesuwna z lustrem – 4 ciekawe funkcje!

W tekście znajdziesz1 Doświetlanie pomieszczenia2 Optyczne powiększenie przestrzeni a szafa z lustrem3 Miejsce na… notatki!4 Lustro a feng shui W …

Szeroki asortyment, korzystne ceny i karlik gniazdka, czyli hurtownia elektryczna

W tekście znajdziesz1 Budowa mieszkania lub innego obiektu budowlanego jest związana z koniecznością zrobienia w nich instalacji elektrycznej. Także w …