Odnawianie blatu kuchennego

Blat kuchenny to bez wątpienia ozdoba mebli i całej kuchni. Ceny wysokiej jakości blatu, który zachwyci swoją elegancją mogą sięgać nawet 700zł za m2.  Nic dziwnego, że prawidłowa pielęgnacja blatu jest niezwykle ważna z punktu widzenia czasu użytkowania mebli kuchennych i estetyki kuchni. Niestety, nie da się uniknąć zabrudzeń blatu.

Obciążenia blatu

Blat kuchenny musi wiele znieść.  Rozlanie kawy, octu, wina, czy innych płynów, zarysowania, tłuste plamy, gorące garnki, krojenie produktów spożywczych. Codzienne użytkowanie sprawia, że blat szybciej niż potrzebuje odnowy lub wymiany. Odnowienie blatu kuchennego można wykonać samodzielnie i to stosunkowo niewielkim kosztem.

Odnowienie blatu drewnianego

Bez względu na rodzaj blatu, przed przystąpieniem do odnowienia blatu kuchennego, należy go wyczyścić i odtłuścić. Starą, zniszczoną powłokę lakieru należy zdjąć. Można to zrobić za pomocą papieru ściernego, a ewentualne ubytki należy uzupełnić masą szpachlową. Tak przygotowana powierzchnia blatu może być  olejowana lub polakierowana. Warto wybrać lakier alkidowo-uretanowy, ponieważ zachowuje naturalny rysunek drewna i jest odporny na wodę, środki myjące oraz alkohol.

Renowacja blatu z kamienia

Odnawianie blatu kuchennego z kamienia należy rozpocząć od oczyszczenia  powierzchni i wygładzeniu jej szlifierką. Niewielkie rysy może wyrównać pastą polerską, a większe specjalną masą lub klejem do kamienia. Wyrównany blat należy wypolerować  i zaimpregnować.

Uratowanie blaty z płyty wiórowej

Blat z płyty wiórowej jest o wiele odporniejszy na wysoką temperaturę niż blat drewniany. Odnowienie blatu kuchennego z płyty wiórowej jest tanie i proste – wystarczy oklejenie blatu specjalną folią do blatów. Jest to rozwiązanie czasowe. Ciekawym rozwiązaniem jest przyklejenie specjalnych płytek ceramicznych, które przykleja się do płyty wiórowej.

Sposób odnowienia blatu kuchennego zależy od jego rodzaju i budżetu, który chcemy przeznaczyć na ten cel. Naprawiony blat może być funkcjonalny i pięknie ozdabiać kuchnię przez wiele lat.

Blat kuchenny musi znieść bardzo wiele – codziennie narażony jest na plamy od żywności, kontakt z gorącymi naczyniami, ostrzami noży, tłuczkiem do mięsa. Po kilku latach mogą wyglądać fatalnie, choć będą w bardzo dobrym stanie. Nie trzeba wymieniać mebli z powodu zniszczenia blatu. Tańszą i co najważniejsze kreatywną opcją jest odnowienie blatu kuchennego.

Uszkodzenia blatu

Blaty kuchenne najłatwiej uszkodzić. Są narażone na uszkodzenie mechaniczne, kontakt z gorącym oraz na wilgoć i ciepło, które jak wiadomo, nie są przyjazne dla drewna. Blaty po jakimś czasie mogą być wypłowiałe, podrapane i mogą mieć ubytki. Nie trzeba wymieniać od razu całego kompletu kuchennych. Istnieje kilka sposobów na to, jak odnowić blat kuchenny i nie wydać majątku.

Przygotowanie blatu do odnowienia

Renowacja blatu kuchennego wymaga odpowiedniego przygotowania. Powierzchnię blatu należy  umyć wodą z płynem do mycia naczyń i zeskrobać plamy lub kawałki żywności. Środków z alkoholem można używać, jeżeli w planie jest szlifowanie blatów i zerwanie starej powłoki. W warunkach domowych bez problemu można pokryć ubytki, pomalować i wyrównać powierzchnię blatu. Zniszczoną powierzchnię blatu można odtłuścić, wyszlifować, wypełnić ubytki i pomalować.

Renowacja blatu drewnianego

Pierwszą czynnością przy odnowieniu blatu kuchennego jest usunięcie starego lakieru papierem ściernym. Przy mniejszych uszkodzeniach można to zrobić ręcznie, przy większych trzeba użyć szlifierki. Przy bardzo zniszczonym blacie trzeba go oszlifować w całości. Kolejnym krokiem jest olejowanie  lub lakierowanie blatu. Ostatnim etap jest  resztek usunięcie oleju i już można podziwiać piękny blat. Renowacja blatu kuchennego drewnianego nie jest specjalnie trudna. Niewielkim nakładem sił możemy uzyskać piękny blat na kolejne lata, który będzie zdobił kuchnię.

Odnawianie blatu z płyty wiórowej

To bez wątpienia trudniejsze zadanie niż w przypadku blatu z drewna. Jeżeli blat nie jest za bardzo zniszczony, można odnowić go poprzez malowanie blatu kuchennego. Najlepiej użyć do tego celu specjalnej farby do blatu kuchennego. Jednak przy większych ubytkach, lepiej kupić nowy blat, co i tak jest mniejszym kosztem niż cały komplet mebli, a pozwala stworzyć nowy wystrój. Przy wymianie blatu polecane są trwałe i bardzo piękne blaty kamienne, które trudno zarysować i nie niszczą się od gorących garnków. Blaty kamienne są nienasiąkliwe, więc przez wiele lat nie trzeba będzie zastanawiać się nad tym, jak odnowić blat stołu kuchennego. Kupując blat kamienny, trzeba uważać na to, aby nie pomylić go z blatem marmurowym, który łatwo uszkodzić.

Wybór blatów do kuchni jest bardzo duży i bez problemu klient zajdzie optymalne rozwiązanie w tej kwestii.  Renowacja blatu kuchennego po pewnym czasie jest koniecznością, ale dzięki jej może on zyskać drugie życie i piękny, nowoczesny wygląd. W końcu kuchnia to serce domu i warto, aby blat kuchenny wyglądał reprezentacyjnie, a jednocześnie był funkcjonalny.

More Articles for You

Dofinansowania do fotowoltaiki – jakie warunki trzeba spełnić?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala w sposób ekologiczny i ekonomiczny pozyskiwać energię elektryczną. Jednak dla przeciętnego gospodarstwa domowego wydatki związane z inwestycją …

Projekty domów energooszczędnych od Muratora

Dostępne aktualnie w sprzedaży projekty gotowe domów muszą posiadać ściśle określony standard energetyczny. Mają one wyróżniać się ograniczonym zapotrzebowaniem na …

Aranżacja nowoczesnego salonu

Salon – czy też inaczej nazywany pokojem dziennym – jest niewątpliwie pomieszczeniem, w którym spędza się najwięcej swojego wolnego czasu. …

Na czym polega wykończenie mieszkania?

Odbierając klucze do dopiero zakupionego wymarzonego mieszkania często spotykamy się z sytuacją, kiedy nie jest ono wykończone – wówczas wszystko …

Co jest potrzebne podczas renowacji starych mebli?

Renowacja starych mebli jest doskonałym sposobem na zachowanie wyjątkowych i wysokiej jakości produktów. Czasami nie potrzeba włożyć dużo wysiłku, aby …

Co przyda się do obróbki drewna?

Obrabianie drewna wymaga nie tylko umiejętności i cierpliwości, ale również profesjonalnie dobranych narzędzi warsztatowych. Aby wszelkie pracy przebiegły z najwyższą …