Malowanie drzwi – co trzeba wiedzieć na ten temat?

Malowanie drzwi to najlepszy sposób, by niewielkim nakładem środków przywrócić im świeżość i blask nowości. Czynność ta nie należy do najbardziej skomplikowanych, więc z podstawową renowacją drzwi z łatwością poradzi sobie nawet osoba nieobyta w dziedzinie domowego majsterkowania. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jakie drzwi można malować? Odpowiadając na powyższe pytanie – każde. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że najlepsze efekty daje malowanie drzwi drewnianych. W tym przypadku mamy do wyboru szeroki wachlarz odpowiednich specyfików – lakierobejce, lakiery bezbarwne, farby akrylowe i alkidowe.

Malowanie drzwi stalowych lub wykonanych z PCV wymaga użycia odpowiedniej farby i podkładu. W pierwszym przypadku należy sięgnąć po podkład reaktywny i farbę poliwinylową, zaś w drugim – po podkład do PCV i emalię ftalową lub akrylową.

Malowanie drzwi krok po kroku. 

W pierwszej kolejności powierzchnię należy odpowiednio przygotować do malowania. Najpierw zdejmujemy skrzydło z zawiasów, usuwamy klamkę, zamki, wizytówkę i pozostałe elementy. Z drzwi usuwamy wszelkie zabrudzenia, wygładzamy nierówności i wypełniamy ewentualne ubytki w materiale. Jeżeli są wilgotne, trzeba je dokładnie osuszyć.

Bez względu na materiał, z którego drzwi są wykonane, przed pomalowaniem powierzchni trzeba będzie usunąć starą warstwę farby. W przypadku drzwi drewnianych dobrze sprawdzi się skrobak i papier ścierny, modele stalowe i wykonane z PCV dobrze znoszą kontakt z chemicznymi środkami do usuwania farby.

Po zeszlifowaniu obu stron skrzydła, powierzchnię dokładnie myjemy wodą z detergentem. Aby pozbyć się jego pozostałości, na koniec przecieramy całość wilgotną ściereczką. Teraz drzwi muszą wyschnąć. Wystawianie ich na słońce nie jest dobrym pomysłem. Lepiej umieścić je w ciepłym, przewiewnym pomieszczeniu.

Przed położeniem farby warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu. Trzeba bowiem wiedzieć, że poszczególne rodzaje mogą wymagać innej metody malowania. Przykładowo, farby alkidowe wymagają wykonywania najpierw pionowych, później poziomych ruchów pędzla, emalię akrylową trzeba natomiast nanosić szerokimi pasami.

Po kilku godzinach (dokładny czas jest uzależniony od rodzaju zastosowanej farby lub lakieru) nakładamy drugą warstwę. To powinno wystarczyć do całkowitego pokrycia powierzchni i zapewnienia długiej ochrony drzwi przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.
Po wyschnięciu, skrzydło będzie gotowe do ponownego zamontowania. Na koniec pozostaje nam tylko zamontować wcześniej zdjęte elementy.

More Articles for You

Dofinansowania do fotowoltaiki – jakie warunki trzeba spełnić?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala w sposób ekologiczny i ekonomiczny pozyskiwać energię elektryczną. Jednak dla przeciętnego gospodarstwa domowego wydatki związane z inwestycją …

Projekty domów energooszczędnych od Muratora

Dostępne aktualnie w sprzedaży projekty gotowe domów muszą posiadać ściśle określony standard energetyczny. Mają one wyróżniać się ograniczonym zapotrzebowaniem na …

Aranżacja nowoczesnego salonu

Salon – czy też inaczej nazywany pokojem dziennym – jest niewątpliwie pomieszczeniem, w którym spędza się najwięcej swojego wolnego czasu. …

Na czym polega wykończenie mieszkania?

Odbierając klucze do dopiero zakupionego wymarzonego mieszkania często spotykamy się z sytuacją, kiedy nie jest ono wykończone – wówczas wszystko …

Co jest potrzebne podczas renowacji starych mebli?

Renowacja starych mebli jest doskonałym sposobem na zachowanie wyjątkowych i wysokiej jakości produktów. Czasami nie potrzeba włożyć dużo wysiłku, aby …

Co przyda się do obróbki drewna?

Obrabianie drewna wymaga nie tylko umiejętności i cierpliwości, ale również profesjonalnie dobranych narzędzi warsztatowych. Aby wszelkie pracy przebiegły z najwyższą …