Malowanie drzwi – co trzeba wiedzieć na ten temat?

Malowanie drzwi to najlepszy sposób, by niewielkim nakładem środków przywrócić im świeżość i blask nowości. Czynność ta nie należy do najbardziej skomplikowanych, więc z podstawową renowacją drzwi z łatwością poradzi sobie nawet osoba nieobyta w dziedzinie domowego majsterkowania. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jakie drzwi można malować? Odpowiadając na powyższe pytanie – każde. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że najlepsze efekty daje malowanie drzwi drewnianych. W tym przypadku mamy do wyboru szeroki wachlarz odpowiednich specyfików – lakierobejce, lakiery bezbarwne, farby akrylowe i alkidowe.

Malowanie drzwi stalowych lub wykonanych z PCV wymaga użycia odpowiedniej farby i podkładu. W pierwszym przypadku należy sięgnąć po podkład reaktywny i farbę poliwinylową, zaś w drugim – po podkład do PCV i emalię ftalową lub akrylową.

Malowanie drzwi krok po kroku. 

W pierwszej kolejności powierzchnię należy odpowiednio przygotować do malowania. Najpierw zdejmujemy skrzydło z zawiasów, usuwamy klamkę, zamki, wizytówkę i pozostałe elementy. Z drzwi usuwamy wszelkie zabrudzenia, wygładzamy nierówności i wypełniamy ewentualne ubytki w materiale. Jeżeli są wilgotne, trzeba je dokładnie osuszyć.

Bez względu na materiał, z którego drzwi są wykonane, przed pomalowaniem powierzchni trzeba będzie usunąć starą warstwę farby. W przypadku drzwi drewnianych dobrze sprawdzi się skrobak i papier ścierny, modele stalowe i wykonane z PCV dobrze znoszą kontakt z chemicznymi środkami do usuwania farby.

Po zeszlifowaniu obu stron skrzydła, powierzchnię dokładnie myjemy wodą z detergentem. Aby pozbyć się jego pozostałości, na koniec przecieramy całość wilgotną ściereczką. Teraz drzwi muszą wyschnąć. Wystawianie ich na słońce nie jest dobrym pomysłem. Lepiej umieścić je w ciepłym, przewiewnym pomieszczeniu.

Przed położeniem farby warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu. Trzeba bowiem wiedzieć, że poszczególne rodzaje mogą wymagać innej metody malowania. Przykładowo, farby alkidowe wymagają wykonywania najpierw pionowych, później poziomych ruchów pędzla, emalię akrylową trzeba natomiast nanosić szerokimi pasami.

Po kilku godzinach (dokładny czas jest uzależniony od rodzaju zastosowanej farby lub lakieru) nakładamy drugą warstwę. To powinno wystarczyć do całkowitego pokrycia powierzchni i zapewnienia długiej ochrony drzwi przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.
Po wyschnięciu, skrzydło będzie gotowe do ponownego zamontowania. Na koniec pozostaje nam tylko zamontować wcześniej zdjęte elementy.

More Articles for You

Jakie balustrady schodowe wybrać?

Jakie balustrady schodowe wybrać? Interesują Cię rozwiązania dla schodów wewnętrznych? Potrzebujesz opcji wyróżniającej się maksymalną estetyką wykonania i trwałością w …

Czy warto zdecydować się na nowoczesny garaż betonowy?

Chcesz się już teraz na coś konkretnego zdecydować? Masz zaś do wyboru między innymi garaże w bryłach nieruchomości? Inna opcja …

Szafa przesuwna z lustrem – 4 ciekawe funkcje!

W tekście znajdziesz1 Doświetlanie pomieszczenia2 Optyczne powiększenie przestrzeni a szafa z lustrem3 Miejsce na… notatki!4 Lustro a feng shui W …

Szeroki asortyment, korzystne ceny i karlik gniazdka, czyli hurtownia elektryczna

W tekście znajdziesz1 Budowa mieszkania lub innego obiektu budowlanego jest związana z koniecznością zrobienia w nich instalacji elektrycznej. Także w …

Jak skutecznie doświetlić poddasze za pomocą okien dachowych?

W tekście znajdziesz1 Dlaczego naturalne światło dzienne jest tak istotne?2 Jak doświetlić poddasze przy pomocy okien dachowych?3 Korzyści z doświetlenia …

Czym ocieplić budynek mieszkalny?

Faktem znanym nie od dziś jest, że wytworzone we wnętrzu domu ciepło najczęściej ucieka z niego przez ściany. Dlatego każdy …