Malowanie drzwi – co trzeba wiedzieć na ten temat?

Malowanie drzwi to najlepszy sposób, by niewielkim nakładem środków przywrócić im świeżość i blask nowości. Czynność ta nie należy do najbardziej skomplikowanych, więc z podstawową renowacją drzwi z łatwością poradzi sobie nawet osoba nieobyta w dziedzinie domowego majsterkowania. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jakie drzwi można malować? Odpowiadając na powyższe pytanie – każde. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że najlepsze efekty daje malowanie drzwi drewnianych. W tym przypadku mamy do wyboru szeroki wachlarz odpowiednich specyfików – lakierobejce, lakiery bezbarwne, farby akrylowe i alkidowe.

Malowanie drzwi stalowych lub wykonanych z PCV wymaga użycia odpowiedniej farby i podkładu. W pierwszym przypadku należy sięgnąć po podkład reaktywny i farbę poliwinylową, zaś w drugim – po podkład do PCV i emalię ftalową lub akrylową.

Malowanie drzwi krok po kroku. 

W pierwszej kolejności powierzchnię należy odpowiednio przygotować do malowania. Najpierw zdejmujemy skrzydło z zawiasów, usuwamy klamkę, zamki, wizytówkę i pozostałe elementy. Z drzwi usuwamy wszelkie zabrudzenia, wygładzamy nierówności i wypełniamy ewentualne ubytki w materiale. Jeżeli są wilgotne, trzeba je dokładnie osuszyć.

Bez względu na materiał, z którego drzwi są wykonane, przed pomalowaniem powierzchni trzeba będzie usunąć starą warstwę farby. W przypadku drzwi drewnianych dobrze sprawdzi się skrobak i papier ścierny, modele stalowe i wykonane z PCV dobrze znoszą kontakt z chemicznymi środkami do usuwania farby.

Po zeszlifowaniu obu stron skrzydła, powierzchnię dokładnie myjemy wodą z detergentem. Aby pozbyć się jego pozostałości, na koniec przecieramy całość wilgotną ściereczką. Teraz drzwi muszą wyschnąć. Wystawianie ich na słońce nie jest dobrym pomysłem. Lepiej umieścić je w ciepłym, przewiewnym pomieszczeniu.

Przed położeniem farby warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu. Trzeba bowiem wiedzieć, że poszczególne rodzaje mogą wymagać innej metody malowania. Przykładowo, farby alkidowe wymagają wykonywania najpierw pionowych, później poziomych ruchów pędzla, emalię akrylową trzeba natomiast nanosić szerokimi pasami.

Po kilku godzinach (dokładny czas jest uzależniony od rodzaju zastosowanej farby lub lakieru) nakładamy drugą warstwę. To powinno wystarczyć do całkowitego pokrycia powierzchni i zapewnienia długiej ochrony drzwi przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.
Po wyschnięciu, skrzydło będzie gotowe do ponownego zamontowania. Na koniec pozostaje nam tylko zamontować wcześniej zdjęte elementy.

More Articles for You

Renowacja dachu a wartość nieruchomości: jak inwestycja w dach może podnieść cenę domu

W tekście znajdziesz Przy dynamicznych cenach nieruchomości sprzedaż domu nie jest łatwym zadaniem. Jak zatem można wpłynąć na decyzję zainteresowanych …

Siłownik do biurek dla wygodnej przestrzeni pracy

Długotrwałe przesiadywanie przed biurkiem może doprowadzić do schorzeń kręgosłupa, sztywnienia ramion lub karku. Możliwość podniesienia lub opuszczenia biurka  zapewnia lepszy …

Fototapety kwiaty — sekret harmonii i spokoju w Twoim domu

W tekście znajdziesz Fototapety kwiaty to nie tylko dekoracja, ale sposób na wprowadzenie do wnętrza atmosfery spokoju, harmonii i bliskości …

Komplet pościel z czego się składa? Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Wybór odpowiedniego kompletu pościeli może mieć znaczący wpływ na jakość snu i ogólne samopoczucie. Ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, z …

5 funkcji suwmiarki elektronicznej, które ułatwią każdy pomiar

Suwmiarka elektroniczna to wszechstronne narzędzie, które oferuje wiele funkcji ułatwiających pomiar. Niezależnie od dziedziny, w jakiej pracujesz, może ona przyczynić …

Wyposażenie szatni – szafa szatniowa

W tekście znajdziesz W każdej przestrzeni publicznej, takiej jak szkoły, baseny, siłownie czy nawet biura, szatnie pełnią kluczową funkcję. To …