Jak zasiać trawę w ogrodzie?

Gęsty i soczyście zielony trawnik to marzenie każdego właściciela ogrodu lub działki. Na ostateczny wygląd wpływa nie tylko rodzaj trawy, ale przede wszystkim odpowiednie przygotowanie terenu pod wysiew, a także sama czynność siania trawy. Jak zasiać trawę w ogrodzie, by osiągnąć oczekiwany efekt?

Gęsty i soczyście zielony trawnik to marzenie każdego właściciela ogrodu lub działki. Na ostateczny wygląd wpływa nie tylko rodzaj trawy, ale przede wszystkim odpowiednie przygotowanie terenu pod wysiew, a także sama czynność siania trawy. Jak zasiać trawę w ogrodzie, by osiągnąć oczekiwany efekt?

Przygotowujemy podłoże pod trawnik

Przed wysiewem należy zadbać o podłoże, które w ogromnym stopniu przekłada się na stopień rozwoju, tempo wzrostu, gęstość i wybarwienie trawnika. Oprócz wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, o których musisz pamiętać już po wysiewie, to właśnie jakość gleby jest kluczowa w początkowej fazie wzrostu. 

Poniżej kilka kroków, które przygotują podłoże pod trawnik:

  • dokładnie oczyść teren z chwastów, kamieni, gruzu oraz śmieci, a następnie przekop powierzchnię przeznaczoną pod wysiew, by usunąć pozostałości chwastów i innych nieczystości. 
  • użyźnij glebę, wykorzystując w tym celu kompost. Pamiętaj, by zrobić to przed przekopaniem podłoża.
  • warto podkreślić, że trawy preferują podłoża piaszczysto-gliniaste, dobrze przepuszczalne. Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest zbyt ciężka, możesz wymieszać ją z piachem lub żwirem. Z kolei zbyt luźne gleby należy dociążyć torfem, który dodatkowo zapewni optymalny poziom wilgoci.
  • przed wysiewem sprawdź odczyn pH gleby – najlepsze są podłoża o odczynie od 5,5 do 7,0. W przypadku zbyt niskiego, kwaśnego odczynu, należy je podnieść za pomocą wapnowania, natomiast zbyt wysoki odczyn obniżysz nawozem zakwaszającym, który kupisz w sklepach ogrodniczych.
  • kolejny krok to wyrównanie terenu. 
  • przygotowanie podłoża pod trawnik dobrze jest zakończyć wstępnym nawożeniem za pomocą nawozu do trawników, bogatego w niezbędne pierwiastki, takie jak azot, fosfor i potas. Nawóz należy delikatnie połączyć z ziemią oraz obficie podlać. Nawożenie zaleca się przeprowadzać nie później niż tydzień przed planowanym wysiewem.

Jak zasiać trawę w ogrodzie?

Do wysiewu trawy najlepiej wybrać pogodny, ale bezwietrzny dzień. Przed przystąpieniem do pracy delikatnie porusz glebę przy pomocy grabi, co sprawi, że nasiona lepiej osadzą się w podłożu. 

Do wysiewu możesz użyć siewnika lub zrobić to ręcznie, jednak pamiętaj, by zrobić to równomiernie i we właściwy sposób. Preferowana metoda, która przynosi oczekiwane efekty to podwójny wysiew – pierwszy raz w poprzek, a drugi raz wzdłuż terenu. 

Po wysianiu należy zagrabić powierzchnię trawnika, a następnie obficie podlać. Strumień powinien być rozproszony, by nie wypłukać nasion z podłoża. 

Trawa zaczyna kiełkować po ok. 2 tygodniach. Do tego czasu nie można zapominać o regularnym nawadnianiu trawnika, by nie dopuścić do przesuszenia nasion.

Masz już trawnik i zastanawiasz się, co można zrobić, aby o niego zadbać? Dowiedz się więcej o wapnowaniu trawnika! https://florexpol.eu/blog/jak-i-kiedy-najlepiej-wapnowac-trawnik/

Jaką trawę wybrać?

Wybór mieszanki nasion uzależniony jest od sposobu i intensywności użytkowania trawnika. W sklepie ogrodniczym Florexpol znajdziesz mieszanki przeznaczone typowo pod tereny rekreacyjne, ale również takie, które sprawdzą się na boiskach, czy polach golfowych. Możesz również wybrać trawę w rolkach, którą wystarczy rozłożyć na uprzednio przygotowanym podłożu. Z pewnością znajdziesz dogodną opcję na trawnik, który będzie ozdobą Twojego ogrodu.

More Articles for You

Jakie balustrady schodowe wybrać?

Jakie balustrady schodowe wybrać? Interesują Cię rozwiązania dla schodów wewnętrznych? Potrzebujesz opcji wyróżniającej się maksymalną estetyką wykonania i trwałością w …

Czy warto zdecydować się na nowoczesny garaż betonowy?

Chcesz się już teraz na coś konkretnego zdecydować? Masz zaś do wyboru między innymi garaże w bryłach nieruchomości? Inna opcja …

Szafa przesuwna z lustrem – 4 ciekawe funkcje!

W tekście znajdziesz1 Doświetlanie pomieszczenia2 Optyczne powiększenie przestrzeni a szafa z lustrem3 Miejsce na… notatki!4 Lustro a feng shui W …

Szeroki asortyment, korzystne ceny i karlik gniazdka, czyli hurtownia elektryczna

W tekście znajdziesz1 Budowa mieszkania lub innego obiektu budowlanego jest związana z koniecznością zrobienia w nich instalacji elektrycznej. Także w …

Jak skutecznie doświetlić poddasze za pomocą okien dachowych?

W tekście znajdziesz1 Dlaczego naturalne światło dzienne jest tak istotne?2 Jak doświetlić poddasze przy pomocy okien dachowych?3 Korzyści z doświetlenia …

Czym ocieplić budynek mieszkalny?

Faktem znanym nie od dziś jest, że wytworzone we wnętrzu domu ciepło najczęściej ucieka z niego przez ściany. Dlatego każdy …