Jak zasiać trawę w ogrodzie?

Gęsty i soczyście zielony trawnik to marzenie każdego właściciela ogrodu lub działki. Na ostateczny wygląd wpływa nie tylko rodzaj trawy, ale przede wszystkim odpowiednie przygotowanie terenu pod wysiew, a także sama czynność siania trawy. Jak zasiać trawę w ogrodzie, by osiągnąć oczekiwany efekt?

Gęsty i soczyście zielony trawnik to marzenie każdego właściciela ogrodu lub działki. Na ostateczny wygląd wpływa nie tylko rodzaj trawy, ale przede wszystkim odpowiednie przygotowanie terenu pod wysiew, a także sama czynność siania trawy. Jak zasiać trawę w ogrodzie, by osiągnąć oczekiwany efekt?

Przygotowujemy podłoże pod trawnik

Przed wysiewem należy zadbać o podłoże, które w ogromnym stopniu przekłada się na stopień rozwoju, tempo wzrostu, gęstość i wybarwienie trawnika. Oprócz wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, o których musisz pamiętać już po wysiewie, to właśnie jakość gleby jest kluczowa w początkowej fazie wzrostu. 

Poniżej kilka kroków, które przygotują podłoże pod trawnik:

  • dokładnie oczyść teren z chwastów, kamieni, gruzu oraz śmieci, a następnie przekop powierzchnię przeznaczoną pod wysiew, by usunąć pozostałości chwastów i innych nieczystości. 
  • użyźnij glebę, wykorzystując w tym celu kompost. Pamiętaj, by zrobić to przed przekopaniem podłoża.
  • warto podkreślić, że trawy preferują podłoża piaszczysto-gliniaste, dobrze przepuszczalne. Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest zbyt ciężka, możesz wymieszać ją z piachem lub żwirem. Z kolei zbyt luźne gleby należy dociążyć torfem, który dodatkowo zapewni optymalny poziom wilgoci.
  • przed wysiewem sprawdź odczyn pH gleby – najlepsze są podłoża o odczynie od 5,5 do 7,0. W przypadku zbyt niskiego, kwaśnego odczynu, należy je podnieść za pomocą wapnowania, natomiast zbyt wysoki odczyn obniżysz nawozem zakwaszającym, który kupisz w sklepach ogrodniczych.
  • kolejny krok to wyrównanie terenu. 
  • przygotowanie podłoża pod trawnik dobrze jest zakończyć wstępnym nawożeniem za pomocą nawozu do trawników, bogatego w niezbędne pierwiastki, takie jak azot, fosfor i potas. Nawóz należy delikatnie połączyć z ziemią oraz obficie podlać. Nawożenie zaleca się przeprowadzać nie później niż tydzień przed planowanym wysiewem.

Jak zasiać trawę w ogrodzie?

Do wysiewu trawy najlepiej wybrać pogodny, ale bezwietrzny dzień. Przed przystąpieniem do pracy delikatnie porusz glebę przy pomocy grabi, co sprawi, że nasiona lepiej osadzą się w podłożu. 

Do wysiewu możesz użyć siewnika lub zrobić to ręcznie, jednak pamiętaj, by zrobić to równomiernie i we właściwy sposób. Preferowana metoda, która przynosi oczekiwane efekty to podwójny wysiew – pierwszy raz w poprzek, a drugi raz wzdłuż terenu. 

Po wysianiu należy zagrabić powierzchnię trawnika, a następnie obficie podlać. Strumień powinien być rozproszony, by nie wypłukać nasion z podłoża. 

Trawa zaczyna kiełkować po ok. 2 tygodniach. Do tego czasu nie można zapominać o regularnym nawadnianiu trawnika, by nie dopuścić do przesuszenia nasion.

Masz już trawnik i zastanawiasz się, co można zrobić, aby o niego zadbać? Dowiedz się więcej o wapnowaniu trawnika! https://florexpol.eu/blog/jak-i-kiedy-najlepiej-wapnowac-trawnik/

Jaką trawę wybrać?

Wybór mieszanki nasion uzależniony jest od sposobu i intensywności użytkowania trawnika. W sklepie ogrodniczym Florexpol znajdziesz mieszanki przeznaczone typowo pod tereny rekreacyjne, ale również takie, które sprawdzą się na boiskach, czy polach golfowych. Możesz również wybrać trawę w rolkach, którą wystarczy rozłożyć na uprzednio przygotowanym podłożu. Z pewnością znajdziesz dogodną opcję na trawnik, który będzie ozdobą Twojego ogrodu.

More Articles for You

Dofinansowania do fotowoltaiki – jakie warunki trzeba spełnić?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala w sposób ekologiczny i ekonomiczny pozyskiwać energię elektryczną. Jednak dla przeciętnego gospodarstwa domowego wydatki związane z inwestycją …

Projekty domów energooszczędnych od Muratora

Dostępne aktualnie w sprzedaży projekty gotowe domów muszą posiadać ściśle określony standard energetyczny. Mają one wyróżniać się ograniczonym zapotrzebowaniem na …

Aranżacja nowoczesnego salonu

Salon – czy też inaczej nazywany pokojem dziennym – jest niewątpliwie pomieszczeniem, w którym spędza się najwięcej swojego wolnego czasu. …

Na czym polega wykończenie mieszkania?

Odbierając klucze do dopiero zakupionego wymarzonego mieszkania często spotykamy się z sytuacją, kiedy nie jest ono wykończone – wówczas wszystko …

Co jest potrzebne podczas renowacji starych mebli?

Renowacja starych mebli jest doskonałym sposobem na zachowanie wyjątkowych i wysokiej jakości produktów. Czasami nie potrzeba włożyć dużo wysiłku, aby …

Co przyda się do obróbki drewna?

Obrabianie drewna wymaga nie tylko umiejętności i cierpliwości, ale również profesjonalnie dobranych narzędzi warsztatowych. Aby wszelkie pracy przebiegły z najwyższą …