Jak urządzić pokój dla chłopca?

W tekście znajdziesz

Pokój dziecięcy, bez względu na płeć pociechy,  powinien odzwierciedlać zainteresowania małego lokatora. Musi być dopasowany do potrzeb małego człowieka. Dlatego aranżację pokoju zmienia się co kilka lat. Inaczej wygląda pokój malucha i przedszkolaka, inaczej przestrzeń życiowa chłopca w wieku szkolnym. W pokojach chłopców liczą się dwie rzeczy: przestrzeń i atmosfera sprzyjające nauce i zabawie.

Meble i kolory

Najważniejszą zasadą w urządzaniu dziecięcego pokoju jest kierowanie się gustem dziecka, ale warto też wstawić kilka rzeczy uniwersalnych,np: komplet mebli: szafa, regał, komoda  w naturalnych kolorach drewna. Decyzja o kolorze ścian do pokoju chłopca powinna  być podjęta wspólnie z dzieckiem, ponieważ kolor pomieszczenia ma wpływ nie tylko na wystrój, ale także na samopoczucie młodego lokatora. Wybór koloru ścian przez syna daje mu możliwość zaprezentowania swojej estetyki i sprawia, że będzie czuł się w swoim pokoju gospodarzem. Chłopcy najczęściej wybierają ściany w odcieniach pastelowych. W ich pokojach królują: błękit, zielony, żółty oraz biały.

Przestrzeń do nauki i zabawy

Pokój chłopca musi być wielofunkcyjny – to przestrzeń do zabawy i nauki oraz odpoczynku. Wymaga dokładnego rozplanowania.  Strefa zabawy w pokoju syna znajduje zazwyczaj na podłodze. Zabawki najlepiej umieścić w kufrach i pudełkach. Dziecko przez długi czas w ciągu dnia bawi na podłodze, więc dobrym rozwiązaniem będzie puszysty, miękki dywan w dziecięce wzory, np.: ulicy, zwierząt, figur geometrycznych, czy postaci z ulubionych kreskówek. Z kolei strefa nauki i kreatywności powinna być zlokalizowana wokół biurka, najlepiej przy oknie. Blisko biurka powinien stać regał z książkami i artykułami kreatywnymi lub grami rodzinnymi. Strefa wypoczynku to oczywiście łóżko plus ewentualne fotele i puffy. Jej najlepszą lokalizacją jest zacienione. Na łóżku najważniejszy jest odpowiedni materac zapobiegający bólom kręgosłupa i oczywiście poduszki, zwłaszcza w ulubione wzory małego człowieka.

Elementy dodatkowe

W pokojach chłopców mile widziane przez małych lokatorów są wszelkie przyrządy sportowe: worek treningowy, drabinka, cały komplet piłek: nożna, do siatkówki, do koszykówki. Dzieci lubią piętrowe łóżka lub łóżka na antresoli, które przeważnie połączone są z biurkiem.  W  przypadku takiego łóżka przestrzeń do zabawy lub odpoczynku można urządzić pod łóżkiem. Dzieci są zwolennikami takich rozwiązań, lubią zabawy w chowanego, zamki i zdobywanie baz. Przestrzeń pod łóżkiem pozwala także na wyciszenie się, słuchanie muzyki, czy zabawę klockami lub samochodami – daje mnóstwo możliwości kreatywnego spędzania czasu.

W pokoju dziecięcym najważniejsze są schowki na zabawki i przestrzeń do zabawy. Pokój dla syna powinien odzwierciedlać jego zainteresowania. Modne są motywy marynarskie, pirackie, sportowe, idoli muzycznych, a w przypadku najmłodszych chłopców: dinozaury i superbohaterowie.  Pokój dla chłopca musi podobać się dziecku i odpowiadać jego potrzebom.

More Articles for You

Renowacja dachu a wartość nieruchomości: jak inwestycja w dach może podnieść cenę domu

W tekście znajdziesz Przy dynamicznych cenach nieruchomości sprzedaż domu nie jest łatwym zadaniem. Jak zatem można wpłynąć na decyzję zainteresowanych …

Siłownik do biurek dla wygodnej przestrzeni pracy

Długotrwałe przesiadywanie przed biurkiem może doprowadzić do schorzeń kręgosłupa, sztywnienia ramion lub karku. Możliwość podniesienia lub opuszczenia biurka  zapewnia lepszy …

Fototapety kwiaty — sekret harmonii i spokoju w Twoim domu

W tekście znajdziesz Fototapety kwiaty to nie tylko dekoracja, ale sposób na wprowadzenie do wnętrza atmosfery spokoju, harmonii i bliskości …

Komplet pościel z czego się składa? Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Wybór odpowiedniego kompletu pościeli może mieć znaczący wpływ na jakość snu i ogólne samopoczucie. Ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, z …

5 funkcji suwmiarki elektronicznej, które ułatwią każdy pomiar

Suwmiarka elektroniczna to wszechstronne narzędzie, które oferuje wiele funkcji ułatwiających pomiar. Niezależnie od dziedziny, w jakiej pracujesz, może ona przyczynić …