Przydomowa oczyszczalnia ścieków pozwala na bezpieczne odprowadzanie ścieków z budynku oraz ich utylizację w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami. Przydomowa oczyszczalnia jest doskonałą alternatywą wobec tradycyjnego szamba i idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy działka nie jest objęta infrastrukturą kanalizacyjną.
Formalności związane z budową oczyszczalni ścieków
O tym, jakie formalności będą obowiązkowe przy budowie oczyszczalni, decyduje wielkość zbiornika. Warto bowiem wiedzieć, że przy pojemności nieprzekraczającej pułapu 7,5 m3 nie jest wymagane pozwolenia na budowę, a więc formalności są mniej skomplikowane. Wystarczy powiadomienie o zamiarze realizacji przedsięwzięcia – jeśli odpowiedź nie nadejdzie w ciągu 21 dni, to można przystąpić do prac. Aby ułatwić procedury, warto na etapie projektu budowlanego określić oczyszczalnie jako rozwiązanie dla gospodarki ściekowej, przez co oczyszczalnia będzie mogła zostać wybudowana na podstawie pozwolenia na budowę domu.
Zawsze przed zaplanowaniem budowy oczyszczalni należy upewnić się, czy inwestycja nie stoi w sprzeczności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ponadto, jeśli obszar oddziaływania na otoczenie oczyszczalni będzie wychodził poza obręb działki, to konieczne jest uzyskanie zgody od sąsiadów.
Planując budowę oczyszczalni, warto skonsultować się z fachowcami z firmy EKO-BIO ze Słupska, którzy dobierają optymalne rozwiązania po dokonaniu wizji lokalnej. Warto bowiem wiedzieć, że oczyszczalnie przydomowe powinny być dostosowane do potrzeb domowników oraz warunków gruntowych, jakie panują na działce.
Jakie odległości należy zachować?
O tym, czy można na działce wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków, decydują przepisy prawa budowlanego i prawa wodnego. Przykładowo, każda oczyszczalnia przydomowa w Prabutach powstaje po dokładnej analizie terenu. Konieczne jest bowiem zachowanie dystansu 2 m od granicy działki i 5 m od okien budynków. Z kolei od najbliższej studni należy zachować dystans 15 m. Nie mniej istotny jest poziom wód gruntowych – oczyszczalnia powinna znajdować się co najmniej 1,5 m powyżej tego poziomu.
Dysponując sporym terenem, warto zainwestować w oczyszczalnię drenażową, która jest tania w eksploatacji i budowie. W przypadku działek o nieco mniejszych rozmiarach zalecanym rozwiązaniem jest oczyszczalnia biologiczna, która zajmie maksymalnie 10 m2 terenu, podczas gdy do budowy oczyszczalni drenażowej trzeba poświęcić aż 70 m2 powierzchni.