Czy jesienią opłaca się projektować ogród? My mówimy „tak”, poznaj ciekawą i łatwą w wykonaniu aranżację ogrodu

W tekście znajdziesz

Październik to ostatni miesiąc kiedy możemy zająć się jeszcze aranżacją ogrodu. Kiedy nadejdą pierwsze przymrozki nie będzie to już możliwe. Jeśli wybiera się rośliny, które zakwitną wczesną wiosną, to jak najbardziej opłaca się to robić. Na jakie rośliny warto postawić i na co zwrócić uwagę przy projektowaniu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Jakie drzewa możemy sadzić jesienią?

Jeśli w swoim ogrodzie planujesz iglaki, to z ich posadzeniem musisz poczekać do wiosny, bo nie zdążą ukorzenić się do zimy ani zgromadzić odpowiedniej ilości wody i soli mineralnych. Inaczej jest z drzewami liściastymi i owocowymi. W tym przypadku w październiku można zdecydować się jeszcze na sadzenie. Warunek jest jeden – pogoda musi być jeszcze sprzyjająca to znaczy nie może jeszcze być przymrozków. To dobry czas by posadzić w swoim ogrodzie śliwy, czereśnie, wiśnie, jabłonie, a nawet winorośl. Zatem jeśli planujesz niewielki sad w swoim ogrodzie to ostatni moment na sadzenie. Wszystkie drzewka trzeba też zabezpieczyć przed mrozem. Należy usypać kopczyk ziemi o wysokości około 20 cm wokół wszystkich pni.

Sadzenie roślin cebulowych – ostatni dzwonek przed przymrozkami

Wiele osób kupując pod wpływem impulsu rośliny cebulowe w październiku zastanawia się czy może je jeszcze posadzić. Jeśli prognoza nie wskazuje na wystąpienie przymrozków w najbliższym czasie, to można to zrobić. Jeśli październik i początek listopada są wyjątkowo ciepłe, to nawet na początku listopada można posadzić ostatnie rośliny. W ogrodzie mogą znaleźć się zarówno szafirki, krokusy, przebiśniegi, lilie, a także tulipany. Zwykle granicznym momentem na sadzenie jest połowa października, ale jak już wspomnieliśmy są wyjątki od tej reguły. Tutaj trzeba bardzo dokładnie rozplanować wszystkie rabaty. Cebulki sadzi się na głębokości trzykrotnie większej od ich średnicy. Najlepiej umieszczać je w koszyczkach, wtedy łatwiej jest je wykopywać po przekwitnięciu, a dodatkowo są chronione przed szkodnikami takimi jak myszy czy nornice. Odstęp pomiędzy nasadzeniami powinien być pięciokrotnie większy od średnicy cebulki. Warto tworzyć wielobarwne kompozycje. Można oczywiście zdecydować się na sadzenie tego samego gatunku obok siebie, ale różnorodność i wielobarwność wiosną świetnie się prezentuje, poza tym rabata nigdy nie będzie pusta, bo poszczególne cebulki kwitną w innych terminach.

Łatwa aranżacja ogrodu bez większego wysiłku

Niewątpliwie projektowanie ogrodu jesienią to naprawdę trudne zadanie. Pewnych grup roślin sadzić nie możemy, ale są takie, które charakteryzują się wysoką odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Do takich bylin należą wrzosy. Jeśli nie można posadzić ich już w gruncie. Można to zrobić w dużych donicach, np. betonowych, które zostaną postawione przed posesją. Obok można wysypać po prostu kamień ozdobny. Najpierw należy przygotować ziemię, odchwaścić, położyć agrotkaninę, a na nią np. otoczaki. W ten sposób powstanie piękny ogród w minimalistycznym stylu stworzony bez wysiłku. Akcesoria potrzebne do wykonania takiego ogrodu znajdziesz w euroogrod.com.pl.

O czym warto pamiętać projektując ogród jesienią?

Jeśli chcesz w swoim ogrodzie stworzyć nasadzenia szpalerowe czy żywopłoty, to musisz wybrać gatunki mrozoodporne i posadzić je najpóźniej w październiku. Muszą to być rzecz jasna rośliny liściaste. Jeśli wybierasz cyprysiki, sosny, świerki czy też tuje, to najlepiej jeśli zasadzisz je na wiosnę, a jesienią jedynie zrobisz to co możliwe bądź skupisz się na samym projekcie. Projektując rabaty musisz pamiętać, że pomiędzy nimi powinny znaleźć się byliny. Najlepiej postawić na te, które wypełnią wolne miejsca po przekwitnięciu roślin cebulowych, a także całoroczne, takie jak chociażby trawy ozdobne.

Sadzenie większości roślin późną jesienią nie będzie możliwe, zatem wykonanie projektu ogrodu musisz zaplanować na wrzesień ewentualnie październik. Potem pozostaną Ci już tylko prace porządkowe, które zagwarantują przygotowanie wszystkich roślin i trawnika do zimy. Warto postawić w ogrodzie elementy małej architektury. Na pewno sprawdzi się altana, huśtawka albo ławka.

More Articles for You

Renowacja dachu a wartość nieruchomości: jak inwestycja w dach może podnieść cenę domu

W tekście znajdziesz Przy dynamicznych cenach nieruchomości sprzedaż domu nie jest łatwym zadaniem. Jak zatem można wpłynąć na decyzję zainteresowanych …

Siłownik do biurek dla wygodnej przestrzeni pracy

Długotrwałe przesiadywanie przed biurkiem może doprowadzić do schorzeń kręgosłupa, sztywnienia ramion lub karku. Możliwość podniesienia lub opuszczenia biurka  zapewnia lepszy …

Fototapety kwiaty — sekret harmonii i spokoju w Twoim domu

W tekście znajdziesz Fototapety kwiaty to nie tylko dekoracja, ale sposób na wprowadzenie do wnętrza atmosfery spokoju, harmonii i bliskości …

Komplet pościel z czego się składa? Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Wybór odpowiedniego kompletu pościeli może mieć znaczący wpływ na jakość snu i ogólne samopoczucie. Ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, z …

5 funkcji suwmiarki elektronicznej, które ułatwią każdy pomiar

Suwmiarka elektroniczna to wszechstronne narzędzie, które oferuje wiele funkcji ułatwiających pomiar. Niezależnie od dziedziny, w jakiej pracujesz, może ona przyczynić …

Wyposażenie szatni – szafa szatniowa

W tekście znajdziesz W każdej przestrzeni publicznej, takiej jak szkoły, baseny, siłownie czy nawet biura, szatnie pełnią kluczową funkcję. To …