W tekście znajdziesz
Pożar domu to ogromna tragedia. Tracimy nie tylko miejsce zamieszkania, ale również znaczną część swojego majątku. Jak w takiej sytuacji uzyskać odszkodowanie? Co powinniśmy zrobić wcześniej, aby uniknąć poważnych strat finansowych z powodu pożaru domu? Więcej na ten temat w poniższym tekście.
Ubezpieczenie domu od ryzyka pożaru
Zakres polisy majątkowej jest uzależniony od wariantu, który wybierzemy. Pożar to jedno z najczęściej spotykanych zdarzeń, stąd jest obecne już w podstawowych, najtańszych ofertach. W OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) obok pożaru znajdziemy również ochronę przed skutkami takich niespodziewanych zdarzeń jak zalanie (powódź), huragan, lawina, eksplozja, mróz, uderzenie statku powietrznego czy upadek drzewa/słupa.
Ważne, aby podczas podejmowania decyzji zwrócić dokładną uwagę na przedmiot ubezpieczenia. W tanich wariantach polisa obejmie jedynie mury domu, w związku z czym wartość wypłaconego odszkodowania w żadnym wypadku nie pokryje odbudowy mieszkania i wyposażenia. Dlatego polisa musi obejmować wszystkie elementy stałe domu (poza murami również dach, zabudowę, garaż, ogrodzenie i tym podobne). Dodatkowo możemy również ubezpieczyć elementy ruchome majątku. Do tej kategorii zalicza się m.in. sprzęt elektroniczny, AGD, meble, dzieła sztuki, biżuterię, zwierzęta domowe, sprzęt sportowy i wiele innych. Ważne, aby uwzględnić wszystkie wartościowe przedmioty, które posiadamy – pomoże to również w wyposażeniu nowego domu, w których zamieszkamy po pożarze.
Sprawdź, o czym jeszcze pamiętać przy ubezpieczaniu domu:
Ile kosztuje ubezpieczenie domu?
Wysokość składki ubezpieczeniowej za dom, którą opłacamy raz na 12 miesięcy, może różnić się w zależności od kilku czynników. Po pierwsze, każde towarzystwo ubezpieczeniowe inaczej wylicza wysokość opłaty za polisę. Po drugie, ogromne znaczenie ma wartość nieruchomości, na podstawie której wyznacza się sumę ubezpieczenia. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż suma ubezpieczenia nie powinna być ani wyższa, ani niższa niż wartość domu i sprzętów, które się w nim znajdują. Dlaczego? Nawet jeśli nadubezpieczymy dom, to w wypadku jego spłonięcia otrzymamy odszkodowanie w wysokości wartości nieruchomości, a nie zawyżonej sumy ubezpieczenia. Z tego powodu nie ma najmniejszego sensu wykupowanie 2 lub więcej polis – pieniądze otrzymamy tylko z jednej. Po trzecie, zakres polisy również wpływa na wysokość składki, podobnie jak dobranie dodatkowych usług. W wypadku ryzyka pożaru warto rozważyć wykupienie usługi home assistance. W czym pomoże w tak dramatycznej sytuacji? Ubezpieczyciel zapewni nam miejsce w hotelu, jeśli nasz dom nie nadaje się do zamieszkania. Po czwarte, szczególnie w wypadku ryzyka pożaru, na cenę ubezpieczenia wpływa materiał, z jakiego zbudowany jest dom. Jeśli mamy drewnianą nieruchomość, to ubezpieczenie będzie droższe. Zazwyczaj jednak zapłacimy za od kilkuset do ponad tysiąca złotych.
Kiedy nie dojdzie do wypłaty odszkodowania za spalony dom?
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe zastrzega sobie możliwość odmowy wypłaty odszkodowania. Zazwyczaj dotyczy to takiej sytuacji, w której ubezpieczony sam doprowadził do pożaru lub nie spełnił wymogów stawianych przez towarzystwo (np. doszło do kradzieży, a dom nie był odpowiednio przed nią zabezpieczony). Z tego powodu musimy dokładnie wczytać się w ogólne warunki ubezpieczenia, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji.
Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia od skutków pożaru domu, skontaktuj się z biurem Eurofinance w Bemowie. Znajdziemy dla Ciebie propozycję spośród kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu zyskasz polisę idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.