Budowa czy kupno gotowego domu – co bardziej się opłaca?

Decyzja o wyprowadzce na „swoje” jest jedną z najważniejszych w życiu. Jest to bardzo duża inwestycja. Zazwyczaj wiąże się z kredytem lub wykorzystaniem większej części oszczędności. Warto więc dobrze przemyśleć tę decyzję. Najważniejszą kwestią jest odpowiedź na pytanie – kupujemy dom, czy budujemy go od początku? Każda z tych opcji wiąże się z innymi wydatkami i elementami ryzyka. Która będzie lepsza w zależności od sytuacji?

Budowa domu – ile kosztuje i jakie jest ryzyko?

Wzniesienie budynku od podstaw przebiega etapami. Pierwszym poważnym wydatkiem jest zakup działki pod budowę. W zależności od regionu i jej położenia względem miasta – cena może być bardzo zróżnicowana.

Najkorzystniejszą sytuacją jest ta, w której już mamy w posiadaniu działkę. Takie sytuacje mają miejsce na przykład gdy dostaniemy takową w spadku po rodzicach. Wtedy – po dopięciu wszystkich kwestii prawnych i formalnych – możemy przystąpić do prac.

Najtańszą opcją jest wzniesienie domu własnymi rękami. Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne. Wymaga jednak ogromnego zaangażowania, wysiłku i przede wszystkim – bardzo dużej ilości czasu. Gra jest jednak warta świeczki, bo zajmując się budową samodzielnie możemy zaoszczędzić sobie nawet połowy wydatków, które ponieślibyśmy zatrudniając ekipę budowlaną.

Z drugiej strony – mogą pojawić się ukryte koszty, jak wynajem ciężkiego sprzętu budowlanego. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że z braku specjalistycznej wiedzy czy umiejętności coś zrobimy nie tak, jak należy. Potem i tak trzeba więc zatrudnić fachowca, aby naprawił nasze błędy.

Czasem zatrudnienie ekipy budowlanej jest lepszą opcją. Niezależnie jednak od opcji, którą wybierzemy, będą nas dotyczyć podobne zagrożenia.

Największe z nich jest związane z długotrwałością inwestycji. Budowa własnego domu może potrwać nawet rok czy dwa lata. Przez ten czas wiele może się wydarzyć – ceny materiałów, paliwa czy energii mogą pójść w górę. Wskutek tego kredyt lub oszczędności mogą okazać się niewystarczające do pokrycia bieżących wydatków. Wtedy trzeba wstrzymać prace i zacząć gromadzić środki od zera.

Kupno nieruchomości – czy to dobry pomysł?

Drugą opcją jest kupno gotowego domu lub budowli w stanie surowym. Jest to zdecydowanie najszybsza możliwość. Całościowy wydatek może się jednak okazać mniejszy, niż w przypadku samodzielnej budowy.

Z drugiej strony – możemy wybrać dokładnie taki budynek, jaki chcemy. Wystarczy, że sprawdzimy ogłoszenia domy na sprzedaż w popularnym serwisie ogłoszeniowym takim jak np.: Pokato i wybierzemy kilka pozycji, które interesują nas najbardziej, po czym umówimy się na obejrzenie domu.

Kupując własny dom nie ryzykujemy, że coś pójdzie nie tak w międzyczasie. Nawet jeśli ceny materiałów budowlanych czy energii pójdą w górę – dom będzie już w naszym posiadaniu

Istnieje co prawda ryzyko, że poprzedni właściciel domu ukrył przed nami jakieś jego mankamenty. Możemy się jednak łatwo uchronić przed przykrymi niespodziankami, dokładnie oglądając nieruchomość przed jej zakupem. Podczas oglądania zadawajmy dużo pytań o szczegóły budowli – zwłaszcza jeśli coś nas zaniepokoi.

Porozmawiajmy też z właścicielem i postarajmy się go trochę poznać. Jeśli nas polubi – dużo trudniej mu będzie w jakikolwiek sposób mas oszukać. Być może dzięki temu uda się nam wynegocjować lepsze warunki sprzedaży, niż te zamieszczone w ogłoszeniu.

More Articles for You

Bluszcz na Suficie: Eko-Szacunek dla Twojego Domowego Przestrzeni

W ostatnich latach, trend zieleni w domu, zwłaszcza bluszczu, zyskuje na popularności. Właściwe ukierunkowanie tego trendu może przynieść nie tylko …

Płyty warstwowe typu sandwich – co to takiego?

Płyty warstwowe są stosowane do izolacji termicznej i akustycznej budynków, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Mają one wiele …

Jak wybrać oryginalny kubek?

Kubek to naczynie, którego nie może zabraknąć w twojej kuchni. To właśnie w nim pijesz herbatę, delektujesz się kawą, a …

Płytki wielkoformatowe – inwestycja czy strata pieniędzy?

Wiele osób zastanawia się, czy płytki wielkoformatowe to coś, na co warto poświęcić swoje pieniądze. Jednak czym tak właściwie są …

Pościel bawełniana a pościel satynowa – czym różnią się te modele pościeli?

Wzór i kolor pościeli to już nie tylko jedne cechy, którymi kierujemy się, wybierając komplet pościeli. Równie ważny jest jej …

Piękno natury vs. perfekcyjne wykończenie – jakie płytki wybrać do swojego wnętrza?

W tekście znajdziesz Wybór odpowiednich płytek do wnętrza może okazać się trudnym zadaniem. Zwłaszcza, kiedy stoimy przed dylematem: wybrać płytki …