Budowa czy kupno gotowego domu – co bardziej się opłaca?

Decyzja o wyprowadzce na „swoje” jest jedną z najważniejszych w życiu. Jest to bardzo duża inwestycja. Zazwyczaj wiąże się z kredytem lub wykorzystaniem większej części oszczędności. Warto więc dobrze przemyśleć tę decyzję. Najważniejszą kwestią jest odpowiedź na pytanie – kupujemy dom, czy budujemy go od początku? Każda z tych opcji wiąże się z innymi wydatkami i elementami ryzyka. Która będzie lepsza w zależności od sytuacji?

Budowa domu – ile kosztuje i jakie jest ryzyko?

Wzniesienie budynku od podstaw przebiega etapami. Pierwszym poważnym wydatkiem jest zakup działki pod budowę. W zależności od regionu i jej położenia względem miasta – cena może być bardzo zróżnicowana.

Najkorzystniejszą sytuacją jest ta, w której już mamy w posiadaniu działkę. Takie sytuacje mają miejsce na przykład gdy dostaniemy takową w spadku po rodzicach. Wtedy – po dopięciu wszystkich kwestii prawnych i formalnych – możemy przystąpić do prac.

Najtańszą opcją jest wzniesienie domu własnymi rękami. Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne. Wymaga jednak ogromnego zaangażowania, wysiłku i przede wszystkim – bardzo dużej ilości czasu. Gra jest jednak warta świeczki, bo zajmując się budową samodzielnie możemy zaoszczędzić sobie nawet połowy wydatków, które ponieślibyśmy zatrudniając ekipę budowlaną.

Z drugiej strony – mogą pojawić się ukryte koszty, jak wynajem ciężkiego sprzętu budowlanego. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że z braku specjalistycznej wiedzy czy umiejętności coś zrobimy nie tak, jak należy. Potem i tak trzeba więc zatrudnić fachowca, aby naprawił nasze błędy.

Czasem zatrudnienie ekipy budowlanej jest lepszą opcją. Niezależnie jednak od opcji, którą wybierzemy, będą nas dotyczyć podobne zagrożenia.

Największe z nich jest związane z długotrwałością inwestycji. Budowa własnego domu może potrwać nawet rok czy dwa lata. Przez ten czas wiele może się wydarzyć – ceny materiałów, paliwa czy energii mogą pójść w górę. Wskutek tego kredyt lub oszczędności mogą okazać się niewystarczające do pokrycia bieżących wydatków. Wtedy trzeba wstrzymać prace i zacząć gromadzić środki od zera.

Kupno nieruchomości – czy to dobry pomysł?

Drugą opcją jest kupno gotowego domu lub budowli w stanie surowym. Jest to zdecydowanie najszybsza możliwość. Całościowy wydatek może się jednak okazać mniejszy, niż w przypadku samodzielnej budowy.

Z drugiej strony – możemy wybrać dokładnie taki budynek, jaki chcemy. Wystarczy, że sprawdzimy ogłoszenia domy na sprzedaż w popularnym serwisie ogłoszeniowym takim jak np.: Pokato i wybierzemy kilka pozycji, które interesują nas najbardziej, po czym umówimy się na obejrzenie domu.

Kupując własny dom nie ryzykujemy, że coś pójdzie nie tak w międzyczasie. Nawet jeśli ceny materiałów budowlanych czy energii pójdą w górę – dom będzie już w naszym posiadaniu

Istnieje co prawda ryzyko, że poprzedni właściciel domu ukrył przed nami jakieś jego mankamenty. Możemy się jednak łatwo uchronić przed przykrymi niespodziankami, dokładnie oglądając nieruchomość przed jej zakupem. Podczas oglądania zadawajmy dużo pytań o szczegóły budowli – zwłaszcza jeśli coś nas zaniepokoi.

Porozmawiajmy też z właścicielem i postarajmy się go trochę poznać. Jeśli nas polubi – dużo trudniej mu będzie w jakikolwiek sposób mas oszukać. Być może dzięki temu uda się nam wynegocjować lepsze warunki sprzedaży, niż te zamieszczone w ogłoszeniu.

More Articles for You

Dofinansowania do fotowoltaiki – jakie warunki trzeba spełnić?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala w sposób ekologiczny i ekonomiczny pozyskiwać energię elektryczną. Jednak dla przeciętnego gospodarstwa domowego wydatki związane z inwestycją …

Projekty domów energooszczędnych od Muratora

Dostępne aktualnie w sprzedaży projekty gotowe domów muszą posiadać ściśle określony standard energetyczny. Mają one wyróżniać się ograniczonym zapotrzebowaniem na …

Aranżacja nowoczesnego salonu

Salon – czy też inaczej nazywany pokojem dziennym – jest niewątpliwie pomieszczeniem, w którym spędza się najwięcej swojego wolnego czasu. …

Na czym polega wykończenie mieszkania?

Odbierając klucze do dopiero zakupionego wymarzonego mieszkania często spotykamy się z sytuacją, kiedy nie jest ono wykończone – wówczas wszystko …

Co jest potrzebne podczas renowacji starych mebli?

Renowacja starych mebli jest doskonałym sposobem na zachowanie wyjątkowych i wysokiej jakości produktów. Czasami nie potrzeba włożyć dużo wysiłku, aby …

Co przyda się do obróbki drewna?

Obrabianie drewna wymaga nie tylko umiejętności i cierpliwości, ale również profesjonalnie dobranych narzędzi warsztatowych. Aby wszelkie pracy przebiegły z najwyższą …