W tekście znajdziesz
Budowa domu to marzenie niejednej rodziny. Zazwyczaj już na etapie planowania budowy każdy ma swoją wizję tego, jak będzie wyglądało wnętrze. Myślimy o kolorach, meblach, rodzajach podłogi, ogrzewaniu i wielkości pomieszczeń. Planowanie domu jeszcze przed rozpoczęciem budowy jest bardzo ważne, ponieważ pozwala określić wielkość budynku i wybrać odpowiedni projekt. Ułatwia pracę na budowie i zapobiega rozczarowaniu.
Najważniejsze kwestie techniczne
Urządzenie i wykończenie domu to najprzyjemniejsza część budowy. Dom stoi na posesji, a jego wnętrze zaczyna przypominać wizję właścicieli. Jednak o wyglądzie pomieszczeń warto pomyśleć znacznie wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem budowy, ponieważ jest to ważny aspekt z punktu widzenia technicznego i decyduje o funkcjonalności domu. Przyjmuje się, że minimalna wysokość pomieszczeń to 2,5 metra. Jednak dla osoby wysokiej lub w przypadku planowania żyrandola, wysokość pomieszczeń powinna być wyższa. Pełny komfort mieszkania gwarantuje wysokość pomieszczenia wynosząca 270 cm. Jeżeli marzeniem domowników są sufity podwieszane, klimatyzacja albo wentylację z rekuperatorem, instalacja ukrytą w sufitach, to wysokość pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 290 cm.
Rozkład pomieszczeń w budynku
Rozkład pomieszczeń w budynku powinien być zaplanowany przed rozpoczęciem budowy. Właściciel musi zaplanować funkcję poszczególnych pomieszczeń i ciągi komunikacyjne, w taki sposób, aby można było swobodnie poruszać się po domu. Ciągi komunikacyjne muszą dać możliwość bezproblemowego wniesienia mebli. Po wylaniu fundamentów i postawieniu ścian nośnych zazwyczaj nie można zmienić ich położenia. Urządzenie i wykończenie domu jest uzależnione od rozkładu pomieszczeń.
Kuchnia i łazienka blisko siebie
Przy planowaniu domu koniecznie trzeba rozplanować kuchnię i łazienkę. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich blisko siebie lub w przypadku budynku z kilkoma kondygnacjami nad sobą, ponieważ potrzebują pionów wodno-kanalizacyjnych oraz wentylacji. Poprowadzenie ich w jednym ciągu jest tańsze w budowie i eksploatacji (jest jeden pion i jeden komin). Urządzenie i wykończenie domu jest przy takim rozplanowaniu kuchni i łazienki tańsze oraz bardziej funkcjonalne.
Kwestia okien
Przy planowaniu domu istotne znaczenie ma kwestia okien. W końcu wpuszczają światło dzienne, mają olbrzymie znaczenie dla utrzymania ciepła i komfortu temperaturowego w domu oraz wpływają na aranżację pomieszczenia. Można zdecydować się na wariant tradycyjny lub na duże okna przesuwane. Standardem jest także okno w kuchni. Parapet kuchenny powinien mieć wysokość ok 92-95 cm, ponieważ bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest szafka kuchenna i blat pod parapetem.
Przed budową warto zaplanować ogrzewanie i rodzaj podłóg. Zaplanowanie domu pozwala na stworzenie dobrego projektu lub korekty w istniejącym projekcie. Powstanie dom, który w pełni zadowoli właściciela i jego rodzinę, dom, który będzie niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju.