W tekście znajdziesz
Gniazdka elektryczne jako końcowy element całej instalacji mają bardzo duże znaczenie w każdym domu i odpowiadają za jego funkcjonalność i komfort korzystania z przestrzeni. Kluczem do komfortu domowników jest montaż odpowiedniej liczby gniazdek, a także osadzenie ich na odpowiedniej wysokości. Gniazdka powinny być przede wszystkim łatwo dostępne, aby każdy z mieszkańców mógł łatwo z nich skorzystać. Przedstawiamy najważniejsze zasady, którymi warto się kierować przy tworzeniu instalacji elektrycznej w mieszkaniu.
Montaż gniazdek elektrycznych – na jakiej wysokości je umieścić?
Ustalenie wysokości, na której zamontowane zostaną gniazdka elektryczne w dużym stopniu zależy od samego pomieszczenia, w którym mają się znaleźć. Inne zasady montażu obowiązują w pokojach czy holu, a inne w kuchni i łazience. Wszystko zależy również od preferencji samych domowników i sprzętu elektrycznego, z którego zamierzają korzystać. Właśnie z tych powodów warto już na etapie projektowania instalacji ustalić dokładne położenie gniazdek w każdym pomieszczeniu. Ułatwi to prace i pozwoli uwzględnić wszystkie potrzeby poszczególnych mieszkańców.
Na jakiej wysokości zamontować gniazdka w kuchni?
Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, gdzie gniazdka są często montowane na większej wysokości. Taki montaż ma na celu ułatwić korzystanie ze sprzętu AGD i jego podłączenie. Podstawowa zasada mówi o tym, aby gniazdka montować na wysokości 5-10 cm powyżej blatu roboczego – podpowiada redaktor naczelny portalu wnętrzarskiego. Pozwala to uzyskać łatwy dostęp do źródła zasilania w razie potrzeby i umożliwia wygodne podłączenie sprzętu elektronicznego. Warto przy tym pamiętać, aby zamontować również gniazdko siłowe na niższej wysokości, gdy ma być wykorzystywany piekarnik bądź płyta indukcyjna. Na etapie projektowania instalacji w kuchni warto również uwzględnić odpowiednią liczbę gniazdek, które znajdą się w pomieszczeniu.
Na jakiej wysokości zamontować gniazdka w pokoju?
Planując montaż gniazdek w pokojach w mieszkaniu. Najlepiej postawić na wysokość około 30 cm od ziemi. Taka odległość od podłogi jest najczęściej wybieraną. Pozwala zachować wysoką estetykę wszystkich pokoi, a jednocześnie gwarantuje wygodę korzystania z gniazdek. Dobrze rozplanowane pozwolą również na podłączenie wszystkich najważniejszych urządzeń elektrycznych. Gniazdka na takiej wysokości znakomicie sprawdzą się w salonie czy holu.
Jedynie w sypialni można pokusić się na zamontowanie kilku gniazdek na większej wysokości. Te zlokalizowane przy łóżku można umieścić nad szafkami nocnymi. Pozwoli to wygodnie podłączyć telefon do ładowania lub inną elektronikę. Najlepiej uwzględniać w tym przypadku indywidualne potrzeby i oczekiwania.
Na jakiej wysokości zamontować gniazdka w łazience?
Łazienka to pomieszczenie, w którym gniazdka są używane przede wszystkim do podłączenia suszarek do włosów lub innych urządzeń, wspomagających codzienną pielęgnację. W łazienkach gniazdka najczęściej montowane są wyżej niż w kuchni czy standardowych pokojach. Ma to na celu przede wszystkim uzyskanie wysokiej wygody podłączania urządzeń, a także pozwala ograniczyć ryzyko kontaktu gniazdek z wodą. Najpopularniejszym wyborem jest montaż gniazdka obok lustra na wysokości ponad 100 cm nad ziemią. Pozwala to bardzo komfortowo podłączyć ewentualną elektronikę do zasilania.
Jedynym wyjątkiem jest gniazdko, do którego podłączona ma zostać pralka. To powinno znaleźć się na standardowej wysokości około 30 cm i znajdować się bezpośrednio za urządzeniem. Dzięki temu gniazdko nie będzie zakłócało estetyki.
Gniazdka elektryczne – na jakiej wysokości je zamontować?
Jak łatwo zauważyć w przypadku montażu gniazdek elektrycznych warto pamiętać o kilku zasadach dotyczących wysokości, na których powinny się znaleźć. Najlepiej już na etapie tworzenia projektu całej instalacji uwzględnić potrzeby i rozplanować, gdzie znajdą się poszczególne gniazdka. Poza standardowymi zasadami warto uwzględniać jednak także własne potrzeby. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w razie potrzeby zmienić położenie niektórych gniazdek i umieścić je wyżej lub niżej niż standardowo. Instalacja elektryczna ma przede wszystkim spełniać oczekiwania domowników i być praktyczna.