W tekście znajdziesz
Solidne konstrukcje stalowe, np.: hale to bez wątpienia element niezbędny dla rozwoju przedsiębiorstw, zapewnienia produkcji i magazynowania. Budownictwo przemysłowe to wymagająca dziedzina. Trwałe hale produkcyjne i magazynowe, obiekty socjalne, czy inne budynki zapewniają sprawną i bezpieczną pracę pracownikom. W związku z tym muszą one spełniać szereg wymogów, a ponadto być niezawodne, bezpieczne i dostosowane do konkretnych wymagań.
Powszechne wykorzystanie konstrukcji stalowych
Konstrukcje stalowe są na skalę masową wykorzystywane w wielu branżach, urządzeniach i miejscach. Stanowią podstawę urządzeń, a nawet budynków. Od konstrukcji stalowych oczekuje się trwałości, solidności i zapewnienia użytkownikom maksymalnego poczucia bezpieczeństwa. Odpowiedni i bardzo solidny montaż sprawia, że zaufanie do konstrukcji stalowych rośnie.
Przygotowanie i spawanie stali
Na łączenie elementów ze stali są różne metody. Najczęściej stosuje się spawanie. Przed spawaniem należy sczepić pojedyncze elementów i połączyć je w podgrupy. W tej fazie montażu konstrukcji stalowych pracownicy sporządzają plan pracy z materiałem, uwzględniający wszelkie wytyczne ujęte w projekcie. Na tym etapie określa się też naddatki i odkształcenia. Kiedy elementy są podzielone na podgrupy i szczepione przystępuje się do spawania, np.: metodą MAG – łukiem elektrycznym w osłonie gazowej. Zastosowanie atestowanych drutów najlepszych światowych producentów, a także praca z nowoczesnym sprzętem i urządzeniami oraz wysokie kwalifikacje pracowników (muszą mieć uprawnienia na konkretną metodę spawania) zapewnia precyzyjne wykonanie spoin i najwyższą wytrzymałość konstrukcji stalowej. Po zakończeniu spawania konstrukcja stalowa jest poddawana śrutowaniu w tzw. kabinie śrutowniczej. Proces ten ma na celu dokładne oczyszczenie powierzchni i nadaje jej odpowiednią chropowatość. Tak przygotowana konstrukcja stalowa może zostać dostarczona klientowi. Najczęściej jednak pokrywa się jeszcze odpowiednimi preparatami o właściwościach przeciwkorozyjnych i innych. Na życzenie klienta można wykonać powłokę malarską lub lakierniczą, która nadaje konstrukcji wymagany wygląd i dodatkowo ją zabezpiecza.
Etapy montażu konstrukcji stalowych
Montaż konstrukcji stalowych to czynność wieloetapowa. Zaczyna się od zaprojektowania szkieletu i zdobycia niezbędnych pozwoleń na budowę. Kolejnym etapem jest przygotowanie terenu- wyrównanie go i wylanie fundamentów. Na samym końcu następuje najbardziej oczekiwana przez inwestora czynność – montaż poszczególnych elementów nośnych oraz profili wzmacniających.
Montaż konstrukcji stalowych powinna przeprowadzać wykwalifikowana i doświadczona ekipa, która posiada referencje, zezwolenia i wymagane certyfikaty. Konstrukcje stalowe to najczęściej szkielety bardzo dużych budynków, np.: hal produkcyjnych, magazynów, centrów handlowych, czyli miejsc, gdzie stale przebywają ludzie. Dlatego nie można pozwolić sobie na żaden błąd podczas montażu konstrukcji stalowych. Groziłoby to katastrofą budowlaną.