Jedną z zalet budowy nowego domu jest to, że zaczynasz od zera z projektem. Nowy projekt domu to Twoja szansa na stworzenie idealnego miejsca dla Twojej rodziny.
Proces wyboru nowego projektu domu jest jedną z najważniejszych decyzji, które będziesz musiał podjąć podczas budowy nowego domu, i jest wiele rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę.
- Czy pasuje do Twojego stylu życia?
- Czy układ jest praktyczny?
- Jaki układ zaakceptuje Twoja rodzina?
To tylko niektóre z pytań, które musisz sobie zadać, zanim wybierzesz, a następnie podpiszesz swój projekt.
Łącząc porady ekspertów branżowych i wskazówki od kupujących domy, którzy już to przeszli, jest to lista kontrolna wyboru projektu domu, aby zapewnić, że za pierwszym razem zrobisz to dobrze.
Wybór projektu domu
Nie zakładaj, że każdy projekt domu będzie pasował do Twojej rodziny i stylu życia. Konstruktorzy poświęcają dużo czasu na planowanie i przemyślenie wszystkich projektów, ale to niekoniecznie oznacza, że będzie on idealny dla Twoich konkretnych potrzeb.
Sprawdź, czy rozmiary pomieszczeń na planie są dla Ciebie odpowiednie. Rozważ rozmieszczenie i wykorzystanie mebli. Tak jak może się okazać, że sypialnia jest za mała na podwójne łóżko, które chcesz tam wstawić, czasami pokoje mogą być większe niż faktycznie potrzebujesz.
Oglądając domy wystawowe, spróbuj w myślach pozbyć się wszystkich ulepszeń i wizualizuj projekt domu bez rozpraszania się pięknymi blatami, eleganckimi bateriami i lśniącymi łazienkami.
Zapytaj, czy konstruktor zezwoli na zmiany w projekcie domu zgodnie z Twoimi wymaganiami, a jeśli tak, to w jakim stopniu. Dowiedz się dokładnie, co można dostosować, a co jest ustalone (np. Zmiany strukturalne).
Zmierz przestrzeń na podstawie projektu w prawdziwym życiu. Może to pomóc w wyczuciu proporcji przestrzeni w porównaniu z meblami itp. Przydatne jest zmierzenie jej w odniesieniu do aktualnej przestrzeni, tak aby uzyskać punkt odniesienia.
Na przykład:
Stań w swojej obecnej sypialni i zmierz i wyznacz swoją nową sypialnię.
Czy jest mniejsza, czy większa niż ta, którą obecnie masz?
Od tego momentu możesz sobie wyobrazić, jak wypełnisz przestrzeń w nowym projekcie domu.
Budowniczowie projektują w określony sposób z ważnych powodów:
- energooszczędność,
- orientacja,
- prywatność,
- najlepsze wykorzystanie przestrzeni, użyteczność itp.
Więc jeśli chcesz to zmienić, porozmawiaj z projektantem, aby zrozumieć zalety i wady wszelkich zmian, które wprowadzisz.
Czytanie nowego projektu domu
Jeśli nie rozumiesz planu, zawsze pytaj (nie zakłada się, że powinieneś umieć czytać plany!).
Poproś o rzut elewacji ze wszystkich aspektów (jak również rzut piętra).
Zapoznaj się z niektórymi powszechnie używanymi symbolami (drzwi, okna, ściany z cegły, ściany z płyt gipsowo-kartonowych itp.)
Pomiary są najczęściej wyświetlane jako (długość x szerokość)
Zapytaj projektanta o to, czego nie ma na planie!
Przed podpisaniem planów i specyfikacji sprawdź:
Ogólne:
- Wysokość sufitu: sprawdź, jaka wysokość sufitu jest wliczona w cenę domu bazowego (zwykle 2400 mm). Rozważ zwiększenie wysokości sufitu do co najmniej 2700 mm, będziesz zaskoczony natychmiastowym poczuciem przestrzeni.
- Drzwi wewnętrzne: Zwiększając wysokość drzwi wewnętrznych, możesz radykalnie zmienić poczucie przestrzeni. To wizualna sztuczka, dzięki której masz wrażenie, że sufity są wyższe niż w rzeczywistości.
- Okna: sprawdź typ okna na planie (markiza, przesuwne, skrzydłowe, dwuskrzydłowe). Każdy typ okna ma swoje wady i zalety – na przykład markizy chronią przed deszczem, ale zapewniają mniejszą wentylację. Okna powinny być umieszczone tak, aby wykorzystać przeważające wiatry i zmaksymalizować wentylację krzyżową z innym oknem lub drzwiami. Czy są pojedyncze, czy podwójnie oszklone? Czy mają uszczelki pogodowe, aby zwiększyć wydajność cieplną?
- Izolacja: co to jest? W zależności od tego, gdzie mieszkasz, możesz chcieć zwiększyć izolację w domu.
- Farba: Ile kolorów farb zawiera projekt, czy tylko jeden? Ile kosztów generuje posiadanie pomieszczeń w wielu kolorach?
- Schowki: jak ilość wystarczy? Rozważ wykorzystanie przestrzeni, na przykład pod schodami, podłogą, pod kanapami. Czy możesz zabrać trochę miejsca na podłodze z przedpokoju, aby uzyskać więcej miejsca do przechowywania? Czy sprytne wysuwane półki mogą zwiększyć wykorzystanie przestrzeni w kuchni?
Kuchnia:
- Stolarka: jakie półki są w zestawie?
- Nadwieszane szafki kuchenne?
- Masz miejsce na kuchenkę mikrofalową?
- Czy chcesz szuflady z cichym domykaniem?
- Czy miejsce na lodówkę będzie pasować do rozmiarów Twojej lodówki?
Układ kuchni:
Czy masz wystarczająco dużo miejsca do przygotowania jedzenia?
- Gdzie są miejsca do krojenia?
- Gdzie będą stały Twoje urządzenia?
- Czy możesz łatwo przenosić gorące garnki do zlewu?
- Czy zastanawiałeś się nad trójkątem roboczym (doga pokonywana podczas czynności gotowania i podawania posiłków) w kuchni?
- Wyobraź sobie zabawę i spotkanie z kilkoma osobami. Czy potrafisz łatwo przygotować jedzenie i rozmawiać z gośćmi?
Łazienki / części mokre:
Płytki:
- Czy w łazience znajdują się płytki ścienne?
- Jeśli tak, do jakiej wysokości? Często podaje się tylko połowę wysokości.
- W jaki wzór układa się płytki?
Układ wanny / prysznica:
Projektując układ wanny / prysznica, zastanów się:
- Jak wchodzisz i wychodzisz z wanny?
- Czy możesz odkręcić krany bez zamoczenia?
- Czy krany są w bezpiecznej pozycji dla dzieci?
- Czy możesz oprzeć się o oba końce wanny bez przeszkadzających kranów?
- Czy głowica prysznicowa / drążek prysznicowy jest wystarczająco wysoka?
Akcesoria:
Sprawdź rozmieszczenie uchwytów na papier toaletowy i wieszaków na ręczniki, aby upewnić się, że są dostępne i nie przeszkadzają
Toalety:
Czy toaleta jest łatwo dostępna z pomieszczeń mieszkalnych? Czy zapewnia prywatność?
Sypialnie:
Szafy – ile półek i szyn jest dołączonych? Przesuwne drzwi lustrzane mogą być droższe niż drewniane drzwi otwierane, jednak jeśli masz małą przestrzeń, będą bardziej praktyczne.
Sprawdź rozmiary pokoi. Czy jest wystarczająco duży, aby zmieścić się w wymaganym rozmiarze łóżka? W niektórych małych sypialniach nie można wstawić więcej niż jednego łóżka. Zaplanuj umiejscowienie okien tak, aby pasowało do Twojego układu mebli.
Umiejscowienie sypialni w domu: w zależności od tego, na jakim etapie życia się znajdujesz, możesz rozważyć inne miejsca. Jeśli masz dziecko (lub prawdopodobnie będziesz mieć jedno w najbliższej przyszłości), możesz chcieć małej sypialni w pobliżu swojej (zamiast na przeciwległym końcu domu). Jeśli masz małe dzieci, czy łatwiej jest mieć ich sypialnie na dole?
Elektryka:
Przygotuj plan elektryczny na etapie wyceny. Zawsze będziesz potrzebować pewnego poziomu dostosowania i jest to obszar, w którym bardzo łatwo przekroczyć zakładany budżet, więc zaplanuj to na wczesnym etapie.
Punkty elektryczne (gniazdka, wyłączniki, lampy itp.):
Ile projekt przewiduje punktów?
Często będziesz musiał dodać dodatkowe punkty, więc weź to pod uwagę. Nie zapomnij o punktach na korytarzach (do odkurzania), w pobliżu toaletki w łazience, obok kanapy na lampy, obok łóżka na lampy, poza budynkiem na świeżym powietrzu, w wielu lokalizacjach w kuchni (także na wyspie jeśli taką planujesz), w miejscach ładowania laptopów / telefonów oraz w garażu.
Oświetlenie:
- Ile świateł znajduje się w każdym pokoju?
- Jakie rodzaje świateł są w zestawie?
- Czy potrzebujesz ściemniaczy (do pomieszczeń mieszkalnych jest to powszechne) lub przełączników dwukierunkowych (na przykład do długich korytarzy)?
- Wyobraź sobie siebie w każdym pokoju – gdzie możesz włączać i wyłączać światła?
- Czy możesz zajrzeć do swoich szat / szafek i będą oświetlone?
Punkty danych:
Czy punkty danych (podłączenie routera) i anteny telewizyjne są we właściwym miejscu?
Ogrzewanie i chłodzenie:
Czy coś jest wliczone w cenę? Ogrzewanie / chłodzenie mniejszych pomieszczeń jest łatwiejsze, dlatego rozważ drzwi do korytarza, aby rozdzielić części domu na potrzeby ogrzewania / chłodzenia.
Posadzka:
Podłogi: w większości domów standardowo nie ma podłóg ujętych w projekcie. Weź to pod uwagę na wczesnym etapie procesu obliczania i planowania budżetu.
Jeśli masz małe dzieci, rozważ schody. Jeśli zajdzie taka potrzeba, czy możesz postawić na nich bramkę zabezpieczającą?
Na zewnątrz:
Jaki stopień zagospodarowania terenu, ścian oporowych, ogrodzenia, tarasu lub pokrycia gruntu jest wliczony w cenę, lub jaki jest dodatkowy koszt?
Podjazdy:
Czy to jest wliczone w cenę?
- Jeśli tak, jaki to styl podjazdu?
- Czy jest ścieżka do twoich drzwi wejściowych?
Garaż:
- Jaki rodzaj drzwi jest wliczony w cenę?
- Czy izolacja jest zawarta w garażu (jeśli używasz go jako warsztatu, może się przydać)?
- Do czego zamierzasz wykorzystać swój garaż?
- Czy naprawdę potrzebujesz podwójnego garażu, czy możesz przesunąć garaż do przodu i zamiast tego umieścić pomieszczenie magazynowe?
Przechowywanie:
- Gdzie przechowujesz takie rzeczy, jak rowery, kosiarki do trawy?
- Miejsce na meble ogrodowe/tarasowe zimą?
Wybór projektu domu jest ważną decyzją, jednak nie rób tego w oderwaniu od innych decyzji, takich jak lokalizacja i orientacja domu. Projekt domu mógłby dobrze wyglądać na papierze, ale czy wziąłeś pod uwagę na przykład widok z okien. Idealna konfiguracja podłogi może nie być tak pożądana, jeśli wygląd nie jest tym, czego oczekujesz. Upewnij się, że plan pasuje do twojego stylu i oczekiwań. Jeśli nadal nie masz pewności, podziel się nimi i staraj się osiągnąć jak najlepszy dla Ciebie kompromis.