W tekście znajdziesz
Regały to meble uniwersalne – można ich używać w każdym pomieszczeniu: kuchni, łazience, sypialni, salonie, pokoju dziecięcym, gabinecie. Trudno sobie wyobrazić bez nich biuro, a także piwnicę, spiżarnię, pomieszczenie gospodarcze, warsztat czy garaż. Pełnią różne funkcje użytkowe oraz estetyczne. Są przydatne do porządkowania otoczenia oraz eksponowania przedmiotów, które uznajemy za warte pokazania. Jak wybrać idealny regał do salonu? Czym kierować się przy zakupie? Jakie są ceny regałów do salonu?
Co to jest regał?
Oficjalna definicja techniczna określa regał jako urządzenie o budowie przestrzennej wielopoziomowej służące do składowania przedmiotów. Ze względu na budowę i przeznaczenie oraz sposób składowania wyróżnia się wiele typów regałów, ale ma to znaczenie głównie dla zakładów produkcyjnych czy magazynów.
Regały domowe to meble zbudowane z dwóch lub więcej półek i ścianek ułożonych względem siebie najczęściej równolegle i prostopadle. Nie jest to jednak reguła – mamy przykłady regałów z półkami skośnymi, nierówno odległymi od siebie, fantazyjnie modelowanymi, niesymetrycznymi.
Zawsze jednak zachowana jest zasada przestrzenności, czyli budowy piętrowej o określonej głębokości. Wynika to głównie z podstawowej funkcji regałów, jaką jest możliwość ułożenia i przechowania na nich różnych przedmiotów. Dzięki wysokości i głębokości regały mają dużą pojemność, co jest ważne dla tych użytkowników, którzy dysponują niewielką przestrzenią mieszkalną.
Regały do salonu – jak je wykorzystać?
Regały ustawione czy zamontowane w salonie mogą:
- Porządkować,
- Segregować,
- Eksponować,
- Zdobić.
Porządkowanie i segregowanie, to możliwość umieszczania na regale licznych, często drobnych przedmiotów, które są często używane i dobrze jest mieć na wyciągniecie ręki. Najlepszym przykładem są książki. Dzięki regałom porządkujemy dokumenty, zdjęcie, dziecięce zabawki.
Na półkach użytkownicy salonów chętnie eksponują przedmioty, które z jakiegoś powodu są dla nich ważne. Mogą to być wysmakowane cenne przedmioty sztuki użytkowej z ceramiki, szkła, metalu, ale także równie cenne bibeloty, pamiątki rodzinne oraz wywołujące wspomnienia przedmioty zakupione podczas podróży.
Regał do salonu to także często miejsce do ekspozycji fotografii oprawionych w stojące ramki.
Funkcja ozdobna jest bezdyskusyjna, gdy dobierzemy regały nie tylko estetyczne same w sobie ze względu na materiał czy kształt, ale dodatkowo gdy uda nam się je zaaranżować tak, że regały świetnie będą komponować się z pozostałymi elementami wyposażenia salonu.
I szczerze mówiąc nie jest to trudne – ażurowa budowa mebla, jego otwarte przestrzenie nawet przy wielkich gabarytowo regałach nadają im lekkości, dzięki czemu wielki i pojemny regał nie przytłacza sąsiednich mebli a dodatkowo zajmuje niewiele miejsca. Gdyby istniała metoda matematycznego wyliczenia współczynnika funkcjonalności w odniesieniu do zajmowanej powierzchni podłogi, to regały z pewnością osiągałyby najwyższe wartości.
Regały do salonu – z czego się je produkuje?
Klasycznym materiałem od wieków używanym do produkcji regałów jest drewno. Regały produkuje się także z płyt drewnopochodnych.
Bardzo wytrzymałe, funkcjonalne i niezwykle piękne są także regały z metalu. Metal często łączy się z drewnem – to naturalny związek, który zawsze skazany jest na sukces estetyczny i użytkowy.
W regały drewniane można wyposażyć każde wnętrze, ale zdecydowanie najlepiej wyglądają w aranżacjach klasycznych, retro, boho, skandynawskich oraz wszelkich minimalistycznych. Drewno cennych gatunków świetnie pasuje do wysublimowanych nowoczesnych salonów oraz do pomieszczeń w których są antyki.
Metalowe regały najlepiej dopełniają wnętrza minimalistyczne, nowoczesne, szczególnie w stylu przemysłowym – lofty bez regałów metalowych wyglądają jakby im czegoś brakowało.
Hitem kilku ostatnich lat są regały z betonu. Beton architektoniczny jakiś czas temu wszedł na salony – najpierw w formie pojedynczych ozdobnych ścian, następnie w postaci elementów wyposażenia typu lampy, donice, stoliki, wreszcie półki i regały.
Warto wiedzieć, że konstruowanie dużych regałów z samego betonu ze względu na znaczne obciążenie stropów jest rzadkością. Najczęściej są to meble z betonu łączonego z drewnem. Efekt znakomity! A jeśli kogoś nie przekonuje ten materiał, to warto poszukać regałów do salonu wykonanych z płyt lub z drewna malowanego na imitujące beton różne odcienie szarości.
Oprócz wymienionych materiałów do konstrukcji całych regałów czy ich elementów składowych doskonale nadają się: ratan, wiklina, szkło, włókno węglowe, tworzywa sztuczne, kamień naturalny lub kompozytowy.
Regały do porządkowania przestrzeni
Wiemy, że regały doskonale sprawdzają się w roli mebla pomagającego utrzymać porządek. Ale one także potrafią porządkować przestrzeń. Odpowiednio dobrany i właściwie ustawiony regał można wykorzystać do dzielenia pomieszczeń ze względu na funkcje.
Regał do salonu ustawiony jak ścianka będzie dzielił salon na cześć jadalną i wypoczynkową, albo na cześć wypoczynkową i gabinet do pracy czy bibliotekę. Tak ustawione regały mogą być szczelnie zapełniane książkami czy innymi przedmiotami, przez co dadzą wrażenie i namiastkę ściany rzeczywiście dzielącej i wyciszającej, albo mogą pozostać ażurowe, z pojedynczymi przedmiotami na półeczkach.
Regały do salonu cena
Przy zakupie cena jest jednym z ważniejszych czynników, które podlegają naszej ocenie. W przypadku regałów jej wysokość jest uzależniona od:
- Surowca użytego do produkcji,
- Wielkości mebla,
- Stopnia skomplikowania konstrukcji (np. fantazyjne, niestandardowe układy półek),
- Dodatkowego wyposażenia, np. półek wyposażonych w drzwiczki lub szuflady.
Ceny prostych regałów wykonanych z krajowych popularnych gatunków drewna zaczynają się na poziomie kilkudziesięciu złotych. Przy zakupie mebli wykonanych z drewna rzadkich gatunków drzew egzotycznych trzeba być przygotowanym na wyłożenie kliku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Regały do salonu – na co zwrócić uwagę przy zakupie
Regały sprzedawane są w częściach do montowania na miejscu. Przy zakupie należy więc sprawdzić i policzyć ilość elementów głównych oraz dodatków, bez których montaż będzie utrudniony, o ile w ogóle możliwy, czyli śrub, nakrętek, kołków, zaślepek, zawiasów do drzwiczek, prowadnic do szuflad itp.
Niezbędne jest także sprawdzenie, czy wszystkie elementy są w tym samym kolorze, jak wygląda słojowanie w przypadku regału drewnianego, czy nie ma uszkodzeń.
W zestawie mebli musi być także gwarancja oraz instrukcja opisująca sposób montażu i zawierająca wskazówki dla użytkownika w zakresie pielęgnacji mebla.
Regały do salonu cena których jest wysoka transportować należy
z zachowaniem ostrożności i w taki też sposób traktować je podczas prac montażowych. Najlepsze salony meblowe oferują sprzedaż regałów z usługą transportu, wniesienia oraz montażu mebla w miejscu wskazanym przez kupującego.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Jumeble, oferującym regały do salonu i nie tylko!