Jak działa brama harmonijkowa z furtką?

W tekście znajdziesz

Bramy harmonijkowe to swoista nowość na rynku, której zalety odkrywa coraz większe grono prywatnych inwestorów. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę faktyczne korzyści z ich użytkowania, ale też… specyfikę dzisiejszej zabudowy, w której dominują działki szeregowe. Brama harmonijkowa z furtką to specyficzna, ale jednocześnie bardzo funkcjonalna wariacja klasycznej „harmonijki”. Co warto wiedzieć na jej temat?

Bramy harmonijkowe – od A do Z

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie postawione w tytule, trzeba dokładnie określić, czym tak naprawdę są bramy harmonijkowe. Otóż – mówiąc kolokwialnie – są to konstrukcje, które składają się wzdłuż pionowych linii łamań. Oznacza to też, że nie przesuwają się one tak, jak np. klasyczne bramy przesuwne, a co za tym idzie – nie zajmują tyle miejsca. Typowa brama harmonijkowa składa się po prostu z dwóch członów, które w razie potrzeby składają się w połowie. Rozwiązanie to sprawdzi się przede wszystkim w przypadku typowych bram wyjazdowych, w których nie ma poprowadzonego ciągu pieszego. Ale co będzie, jeśli taki ciąg musi się pojawić?

Dlaczego warto mieć bramę harmonijkową?

Sam fakt implementacji furtki nie zmienia zbyt wiele w ogólnej konstrukcji bramy. Wręcz przeciwnie – dzięki odpowiednio zaprojektowanym mechanizmom, furtka ta efektownie scala się z resztą konstrukcji bramowej. Jakie są zatem najważniejsze zalety posiadania bramy harmonijkowej?

  • Ograniczenie wykorzystania przestrzeni do absolutnego minimum. Brama nie przesuwa się, lecz składa, dzięki czemu nie oddziałuje ona na elementy wyposażenia ogrodu, wjazdu i obejścia.
  • Możliwość montażu na działkach szeregowych, które charakteryzują się stosunkowo dużą długością i niewielką szerokością.
  • Nowoczesny design, który wynika zarówno z zastosowanych tu materiałów, jak również z minimalistycznej struktury bramy.
  • Możliwość zainstalowania na krótkich podjazdach to kolejny atut bramy harmonijkowej, która dzięki swej składanej strukturze, nie koliduje z garażem, podjazdem itd.

Co z tą furtką?

Bramy harmonijkowe z furtką to konstrukcje, w przypadku których projektanci zaplanowali wprowadzenie dodatkowego ciągu pieszego. Taka brama otwiera się i zamyka dokładnie tak samo, jak typowa „harmonijka”, przy czym – najczęściej – wspomniana furtka ma charakter zintegrowany. Oznacza to, że jest ona po prostu elementem jednego ze skrzydeł bramy i składa się dokładnie tak samo, jak w wariancie bez furtki.

Wbrew pozorom, rozwiązanie to niesie ze sobą wiele korzyści. Zwłaszcza, że:

1. Wykorzystanie ciągu pieszego nie wymaga ciągłego otwierania i zamykania bramy. Wręcz przeciwnie – furtka (mająca zintegrowaną postać) otwiera się w standardowy sposób, gdyż nie jest bezpośrednio połączona z mechanizmem rozwierającym lub składającym bramę. Wiąże się to też ze znacznie zmniejszonym zużyciem energii, a co za tym idzie – niższymi kosztami eksploatacyjnymi.

2. Korzystanie z furtki nie wymaga zastosowania pilota, ani innego elementu sterującego. Wręcz przeciwnie – jest ona osadzona na odpowiednio wzmocnionej ramie, dzięki czemu nie posiada ona żadnych zewnętrznych elementów napędowych. Co więcej – furtka ta jest otwierana i zamykana klamką i zabezpieczona tradycyjnym zamkiem na klucz.

3. Konstrukcja bramy zostaje w znacznym stopniu uproszczona. Po przygotowaniu miejsca na bramę, nie ma konieczności projektowania osobnego wejścia dla ciągu pieszego. W praktyce przedkłada się to na większą wygodę montażu, niższe koszty projektu i odpowiedni poziom estetyki. Całość jest z kolei utrzymana w nowoczesnej, minimalistycznej i jednocześnie funkcjonalnej formie.

Materiał wykonania

Zdecydowana większość bram harmonijkowych z zabudowanymi furtkami wyprodukowana jest z… aluminium. Metal ten nie tylko jest lekki, przez co w ograniczonym stopniu obciąża napęd układu, lecz jest również odporny na oddziaływania zewnętrzne (również w postaci deszczu, mrozu i śniegu). Trzeba też podkreślić, że dzięki aluminium, sama furtka jest o wiele lżejsza i bardziej ergonomiczna, co ma przełożenie na komfort jej użytkowania.

Co ważne – bramy harmonijkowe z furtką są najczęściej pokrywane dodatkową warstwą ochronną, dzięki której przez pierwsze lata nie wymagają one konserwacji. Mowa tu oczywiście o specjalnych powłokach malarskich, których zadaniem jest dodatkowe zabezpieczenie aluminiowej powierzchni bramy przed oddziaływaniami zewnętrznymi.

Ile to kosztuje?

W przypadku rozwiązań takich jak brama harmonijkowa z furtką cena realizacji takiej inwestycji jest uzależniona od wielu różnych czynników, takich jak:

  • stopnia rozbudowy skrzydeł i liczby zastosowanych mechanizmów „łamiących” konstrukcję bramy,
  • zastosowanych w furtce zamknięć i zabezpieczeń (zwykła zakładka czy atestowany zamek),
  • szerokości bramy i zamontowanej w niej furtki,
  • ujednolicenie z aranżacją ogrodzenia posesji,
  • zastosowanego systemu sterowania i jego odporności na obciążenie pracą itd.,
  • zamontowania zdalnego systemu otwierania furtki.

Cena standardowej bramy harmonijkowej bez furtki, wynosi od 5000 do 6000 złotych. Zamontowanie zintegrowanej furtki zwiększy ów koszt o około 500 – 1000 złotych. Zaprojektowaną w ten sposób bramę można rozbudować o dodatkowe oświetlenie, elektroniczny zamek otwierany zdalnie itd. Cena tych udogodnień będzie jednak ustalana w ramach osobnego projektu i zgodna z aktualnymi realiami rynkowymi.

Na rynku istnieją również bramy harmonijkowe z furtką, która nie jest integrowana z całością konstrukcji. Rozwiązanie to nie jest jednak do końca praktyczne, gdyż celowe odseparowanie furtki od reszty bramy, nastręcza trudności przy jej składaniu (otwieraniu). I właśnie dlatego zdecydowana większość bram posiada furtkę w wersji zintegrowanej.

Kilka słów podsumowania…

Brama harmonijkowa z furtką to ciekawy wariant rozbudowanego systemu bramowego, którego działanie polega na mechanicznej separacji całości konstrukcji od furtki. Mimo to wspomniana furtka – w większości modeli – pełni rolę dodatkowego segmentu, który składa się dokładnie tak samo, jak pozostałe elementy bramy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Gatigo, oferującą nowoczesne rozwiązania w zakresie ogrodzeń i bram. 

More Articles for You

Inteligentna zmywarka Samsung– oszczędne i intuicyjne zmywanie

Inteligentne urządzenia wydają się z roku na rok zyskiwać coraz większą popularność. Kuszą zaawansowaną funkcjonalnością oraz technologiami oszczędzającymi energię i …

Jak zamontować podłogę winylową w jodełkę?

W tekście znajdziesz Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zamontować podłogę winylową w jodełkę, a jednocześnie nie zwariować? Bez obaw, mamy …

Jak dbać o czystość w łazience?

W tekście znajdziesz Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To miejsce, w którym dbamy o higienę osobistą, …

Czym zmyć olej z kostki brukowej ?

W tekście znajdziesz Czystość kostki brukowej ma kluczowe znaczenie dla estetyki i funkcjonalności przestrzeni zewnętrznych. Plamy oleju nie tylko psują …

Efektywność i precyzja w projektowaniu dzięki Archicadowi

W tekście znajdziesz W pracy architektów oraz projektantów wnętrz ogromne znaczenie mają zarówno precyzja, jak i efektywność. Jednym z narzędzi, …