W tekście znajdziesz
Wszystko wskazuje na to, że obecne prawo budowlane znacznie się zmieni za sprawą zgłoszonego przez Zjednoczoną Prawicę programu „Polski Ład”. Jeden z zapisów dotyczy możliwości wybudowania domu do 70 m2, a w niektórych przypadkach nawet 90 m2, bez pozwolenia na budowę. Wystarczające będzie jedynie odpowiednie zgłoszenie, a na miejscu robót nie będzie potrzebny kierownik budowy, co budzi w niektórych środowiskach niesmak i oburzenie. O prowadzeniu dziennika budowy też będziemy mogli zapomnieć.
„Polski Ład”
W maju 2021 r. politycy Zjednoczonej Prawicy podczas konferencji prasowej przedstawili założenia programu „Polski Ład”, który chce także zrewolucjonizować obecne polskie prawo budowlane. Reakcja społeczeństwa była przeróżna, ale u wielu osób dominują pozytywne odczucia, choć nie brakuje tych negatywnych. Gdy projekt przedostał się do Sejmu, ten 17 września 2021 r. uchwalił ustawę, która wpłynie na zmiany w kwestii budowy domów do 70 m2. Wcześniej pozwolenia nie wymagały jedynie budynki do 35 m2, a teraz granica ta może zmienić się aż dwukrotnie (w przypadku domów z poddaszem użytkowym jeszcze więcej, bo do 90 m2), wszystko zależy od gestii Senatu. Wiceminister MRiT Piotr Uściński przewiduje, że zmiany wejdą w życie pod koniec bieżącego, lub na początku przyszłego roku. Takie informacje znajdujemy, chociażby na stronie internetowej radioostrowiec.pl. Pozwala to wielu osobom już planować budowę domów z ograniczonymi formalnościami.
Warunki do spełnienia
Ograniczenie formalności jednak nie sprawia, że kwestia budowy takiego domu staje się prosta. W ustawie istnieje zapis, który pozwala na postawienie budynku jedynie na działce o powierzchni, która ma co najmniej 1000 m2. Ma to stanowić odpowiednie zabezpieczenie, gwarantujące, że ułatwiony przepisy i budowa domu będzie służyć indywidualnym celom jednostki. Można więc zapomnieć o wieloobiektowych osiedlach i innych urozmaiceniach, ale jednocześnie jest to idealna okazja dla małych rodzin.
Koszty budowy domu
Zmniejszenie liczby formalności, rezygnacja z kierownika budowy i prowadzenia dziennika, pozwala stwierdzić, że całkowite koszty związane z budową będą znacznie mniejsze, przez co ustawa będzie bardzo korzystna dla większości społeczeństwa. Jeśli wszystko zostanie odpowiednio zaplanowane, istnieje możliwość, że zmieścimy się z budową domu już w kwocie do 100.000 zł, jednak biorąc pod uwagę epidemię COVID-19 oraz inflację, a także wzrost cen materiałów budowlanych i ich braki, może być z tym ciężko, o czym informuje mnóstwo specjalistów.
Projekt za złotówkę
Dokonanie zgłoszenia do starostwa i urzędu miasta pozostaje bez zmian, trzeba więc pamiętać o dostarczeniu odpowiednio wypełnionego wzoru zgłoszenia budowy, a także niezbędnej dokumentacji w załączeniu minimum 21 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych. Pamiętać też należy o projekcie budowlanym, choć rząd zapowiedział program „projektów za złotówkę”, czyli bazę projektów, które można pobrać ze strony gminy lub powiatu za symboliczną kwotę. Jednak chcąc wybudować niepowtarzalny, piękny i funkcjonalny dom, warto odwiedzić stronę domoweklimaty.pl.