W tekście znajdziesz
Kiedy meble kuchenne mają już swoje lata i widać na nich ślady użytkowania, zwykle oznacza to kupno nowych mebli i zmianę aranżacji kuchni. Oczywiście, w hipermarketach budowlanych są dostępne tanie zestawy mebli kuchennych, nawet w cenie niższej niż 1000 zł. Jeżeli jednak nie mamy ochoty na zmianę mebli, to dobrym sposobem przywrócenia im ładnego wyglądu i przysłowiowego „drugiego życia” jest odnowienie mebli.
Najczęstsze uszkodzenia mebli
Korpusy szafek dłużej wyglądają jak nowe. Najszybciej uszkodzeniom ulegają drzwiczki, które narażone są na odklejenie okleiny, zepsucie zawiasów. O wiele szybciej niszczą się szafki kuchenne stojące w sąsiedztwie kuchenki lub zlewu. Zniszczeniom ulega również blat, na którym przygotowuje się posiłki. Najczęstszymi problemami z blatem są: plamy, przebarwienie, odklejenie się okleiny i zarysowania. Szafki kuchenne są intensywnie obciążone zastawą kuchenną i innymi sprzętami niezbędnymi w kuchni. Obciążenie może prowadzić od odkształceń i kruszenia się laminatu. Może być konieczna wymiana półek lub prowadnic w szufladach.
Odmieniona kuchnia
Odnowienie mebli kuchennych to szansa na to, aby kuchnia zyskała nowy wygląd bez wydawania majątku. Koszt odnowienia mebli to ok. 15% ceny nowego zestawu. Chociaż w kuchni będą wciąż wysłużone, ulubione meble, to po odnowieniu nabiorą one nowego, niepowtarzalnego wyglądu. W tej materii nie ma ograniczeń. Tylko od osób, które zdecydują się na ten krok, zależy jak będą wyglądały ich meble. Opłaca się także zakup i montaż nowych drzwiczek.
Zmiana koloru
Przyczyną odnawiania mebli kuchennych jest chęć zmiany koloru. Obecnie najmodniejszymi kolorami są: biały, szary, beżowy, wszystkie kolory drewna. Pojawiają się w katalogach wnętrzarskich meble pomarańczowe, zielone, niebieskie, fioletowe, brązowe i czerwone. Pierwszym sposobem na trwałą zmianę koloru mebli jest pomalowanie ich farbą odpowiednią do materiału, z którego wykonane są meble kuchenne. Przed pomalowaniem trzeba meble wyczyścić i przetrzeć papierem ściernym. Aby farba pokryła stare fronty szafek, trzeba nałożyć dwie lub trzy warstwy. Po każdej aplikacji należy poczekać do wyschnięcia farby.
Godne polecenia są także okleiny samoprzylepne, które mają dziesiątki wzorów i kolorów. Przylepia się na czystą i oszlifowaną powierzchnię. Odnawianie mebli kuchennych za pomocą okleiny trwa krócej niż malowanie i jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcemy mieć w kuchni niepowtarzalny wzór. Do kuchni najlepiej wybierać okleinę odporną na zmywanie.
Do oklejenia mebli można użyć także tapet zmywalnych. Przy okazji położenia nowego koloru, można wymienić stare, nieładne uchwyty na nowe. Kolorowe, nowoczesne uchwyty nadają meblom nowego wyglądu.
Odnawianie mebli kuchennych ma sens tylko wtedy, jeżeli meble są w dobrym stanie technicznym. Meble, które stały w zawilgoconej kuchni najczęściej nie nadają się do remontu. Odnawianie mebli kuchennych to sposób na urządzenie kuchni niepowtarzalnej, jakiej nie znajdziemy w gotowych zestawach.
w swojej piwnicy, w starym domu, znalazłam kilka starych mebli. jeszcze parę lat temu nie zwróciłabym na nie uwagi. ale dziś, patrząc na to, co wraca do mody i co stosuje się we wnętrzach, zmieniam zdanie. Za parę dni będę odnawiać swoje stare meble kuchenne(bodajże z lat 80). Ciekawe co z tego wyjdzie.