W tekście znajdziesz
Pompa to urządzenie, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie utrzymania ogrodu w nienagannym stanie. Poszczególne modele pomp różnią się między sobą przeznaczeniem i zastosowaniem, jednak użytkowanie każdej z nich przynosi wiele korzyści. Sprawdź, czym różnią się pompy głębinowe od pomp zanurzeniowych, oraz które z nich warto mieć w swoim ogrodzie!
Wybór odpowiedniej pompy zależy od jej docelowego wykorzystania. Inny model będzie potrzebny do wypompowania wody ze zbiornika na deszczówkę, a inny do utrzymania oczka wodnego w nienagannym stanie o każdej porze roku.
Pompy ogrodowe idealne do studni i zbiornika na deszczówkę
Wielu właścicieli ogrodów nie potrzebuje skomplikowanych, zaawansowanych technologicznie pomp, które są w stanie wtłoczyć wodę na kilkadziesiąt metrów do góry. Zupełnie wystarczające są podstawowe pompy ogrodowe, służące głównie do pompowania wody ze zbiorników powierzchniowych, jak pojemniki na deszczówkę, czy ze studni. Tego rodzaju pompy bez problemów radzą sobie z dostarczaniem wody do węża ogrodowego lub innego odbiornika. Mogą też służyć do wypompowania wody po zalaniu ogrodu po intensywnych opadach. Podstawowe jednostki nie są zbyt drogie, jednak w segmencie tych produktów znajdują się również kosztowne pompy elektryczne lub spalinowe, wymagające zainwestowania pokaźnej ilości środków finansowych.
Pompy zatapialne (zanurzeniowe) przydatne do osuszania
Zadaniem pompy może być nie tylko wypompowywanie wody ze zbiornika, ale również jej wpompowanie do pojemnika. Zalany ogród czy piwnica przestają być problemem, jeśli w posiadaniu właściciela są pompy zatapialne, nazywane również zanurzeniowymi. Można ich z powodzeniem używać nie tylko do osuszania pomieszczeń czy terenów zielonych, ale również jako urządzeń do nawadniania ogrodu. Są proste w obsłudze, łatwo można je zamontować w instalacji nawadniającej, a dzięki ich mobilności, nadają się do użytku niemal w każdym miejscu. Inwestując w pompę zatapialną trzeba jednak pamiętać o okresowych kontrolach uszczelnienia silnika. Nawet niewielka nieszczelność może spowodować przedostanie się wody do silnika, a co za tym idzie, do jego zalania i zniszczenia.
Pompy głębinowe alternatywą dla klasycznych pomp ogrodowych
Przeciętne pompy ogrodowe mogą być wykorzystywane w studniach, w których lustro wody utrzymuje się na poziomie maksymalnie 7 lub 8 metrów poniżej poziomu podłoża. Jeśli studnia jest głębsza, niezbędne okażą się pompy głębinowe, czyli jednostki przeznaczone do pompowania wody na dużą wysokość, sięgającą nawet kilkudziesięciu metrów. Tego rodzaju pompy są przystosowane do pracy na dużych głębokościach, jednak aby działały efektywnie, trzeba odpowiednio dobrać model nie tylko do głębokości studni, ale również jej średnicy. Pod uwagę należy wziąć także odległość ujęcia od domu. W porównaniu z powierzchniową pompą ogrodową, pompa głębinowa zajmuje znacznie mniej miejsca i działa ciszej. Cechuje się również oszczędną pracą, co znacznie rekompensuje koszt zakupu tej jednostki.
Pompy obiegowe do oczek wodnych
Właściciele oczka wodnego powinni nabyć jeszcze jedną pompę – jednostkę obiegową, która zapewnia odpowiednią cyrkulację wody non stop, niezależnie od warunków atmosferycznych, temperatury czy pory roku. Tego rodzaju pompy pozwalają ochronić oczko wodne przed uszkodzeniami, również tymi spowodowanymi zamarznięciem wody. Pompy obiegowe nie tylko zapewniają cyrkulację wody, ale również dostarczają do niej powietrze, niezbędne do życia dla ryb i innych zwierząt żyjących w oczku wodnym, jak i bytujących tam roślin, a także odpowiadają za oczyszczanie wody. Wśród nich znaczącą większość stanowią pompy powierzchniowe, działające nad lustrem wody.
Jak wybrać idealną pompę do ogrodu?
Wybór najlepszej jednostki do ogrodu to trudne zadanie. Na rynku dostępnych jest wiele pomp o różnym przeznaczeniu, a każda z nich posiada liczne zalety, zachęcające do zakupu. Za przykład mogą służyć pompy w sklepie ogrody24.pl – modele wydajne i funkcjonalne.
Wybierając pompę do ogrodu warto więc wziąć pod uwagę jej przeznaczenie i parametry techniczne. Ważna jest moc urządzenia, ponieważ od niej zależą możliwości pompowania wody na dużą odległość. Jeśli studnia jest płytka, pompa nie musi charakteryzować się dużą mocą, jednak jeżeli właściciel dysponuje jedynie studnią głębinową, konieczne będzie zainwestowanie w pompę o dużej mocy. Równie istotna jest wydajność pompy, a więc parametr mówiący o ilości wody, jaką pompa może przepompować w danej jednostce czasu. Najczęściej wartość tę określa się w litrach na minutę lub godzinę. Najmniejszą wydajność mają zwykle pompy ogrodowe – oscyluje ona w okolicy 3600 l/h. Wydajność trzeba dostosować nie tylko do wielkości zbiornika, ale również tego, do czego będzie używana pompowana woda.