Jak skutecznie doświetlić poddasze za pomocą okien dachowych?

W tekście znajdziesz

O konieczności przebywania w pomieszczeniach, które gwarantują optymalny dostęp do światła dziennego, wiadomo nie od dziś. Jest to więc jeden z najważniejszych procesów adaptacji poddasza do celów użytkowych. Dlaczego naturalne światło słoneczne jest tak ważne i jak doświetlić poddasze przy pomocy okien dachowych?

Dlaczego naturalne światło dzienne jest tak istotne?

Faktem jest, że światło dzienne ma kolosalny wpływ na poprawne funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Decyduje o poprawnym cyklu dobowym, utrzymuje koncentrację i poziom stresu na właściwym poziomie, ma znaczenie dla prawidłowego wzroku, a także odgrywa niezwykle ważną rolę dla kondycji psychicznej człowieka. Głównym źródłem naturalnego światła na poddaszu są okna połaciowe, które odpowiednio rozmieszczone zapewnia domownikom komfortową i funkcjonalną przestrzeń do życia. Warunkiem najlepszego doświetlenia wnętrza jest właściwa ilość, położenie i rodzaj okien, co pozwala również na ograniczenie zapotrzebowania na światło sztuczne, a tym samym wpływa na obniżenie rachunków za prąd. Doskonałym przykładem są okna dachowe Dakea dostępne w różnych wariantach, odpowiadające zróżnicowanym potrzebom i oczekiwaniom.

Jak doświetlić poddasze przy pomocy okien dachowych?

Wyróżnia się cztery podstawowe metody na doświetlenie pomieszczeń usytuowanych na poddaszu. Wśród nich znajduje się montaż okna fasadowego, wstawienie “wolego oka”, budowa lukarny lub zamontowanie okien dachowych. Najpopularniejszym, a zarazem najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest bez wątpienia ostatni ze sposobów. Zainstalowanie okien w połaci dachu pozwala uzyskać nawet o połowę więcej światła we wnętrzu w porównaniu do pionowych okien fasadowych o tych samych wymiarach. W przeciwieństwie do lukarny i wolego oka doświetlenie poddasza za pomocą okien dachowych wymaga dużo mniejszej ingerencji w konstrukcję dachu, znacząco obniżając tym samym koszty całego przedsięwzięcia.

Adaptując poddasze do celów użytkowych, należy zwrócić uwagę na ilość i rozmieszczenie okien dachowych. Minimalna powierzchnia szyb powinna wynosić 10% powierzchni pomieszczenia, co pozwala na maksymalne doświetlenie wnętrza. Warto pamiętać, że kilka mniejszych okien dachowych gwarantuje dostęp do większej ilości światła dziennego niż jedno duże okno o tych samych wymiarach. O wysokości samych okien decyduje zaś kąt nachylenia dachu (im mniejszy kąt nachylenia dachu tym wyższe powinno być okno).

Korzyści z doświetlenia poddasza oknami dachowymi

Decydując się na konkretny model okien połaciowych, dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na kwestię dostarczania światła dziennego, ale także stopień izolacji termicznej czy akustycznej. Nowoczesne okna dachowe charakteryzują się funkcjonalnością i estetycznym wykonaniem. Wśród najważniejszych zalet, wynikających z zainstalowania w połaci okien tego typu wymienić należy:

Energooszczędność – niski współczynnik przenikania ciepła U(w), w tym modele o wartości poniżej 1,00 [W/m2K],), które charakteryzują np. okna dachowe Ultima Energy, pozwalają cieszyć się komfortową temperaturą bez względu na porę roku, zapewniając ciepło zimą i nie dopuszczając do przegrzania się poddasza latem.

https://dakea.pl/produkty/okna/

Wentylacja – nowoczesne okna dachowe ze względu na możliwość mikrouchyłu lub otworzenia nawiewnika umożliwiają łatwą wentylację pomieszczeń, dostęp do świeżego powietrza, nawet podczas opadów deszczu, oraz zapobiegają nadmiernej wilgotności.

Izolacja akustyczna – odpowiednio dopasowane okna dachowe to nie tylko dobre doświetlenie poddasza i komfort termiczny, ale także skuteczna ochrona przed hałasem z zewnątrz. W przypadku okien z serii Dakea Ultima wyposażonych w system Noise Block redukcja uciążliwych odgłosów wynosi aż 50%.

Komfort i wygoda – nowoczesne okna dachowe wykonane są z drewna lub PVC, zapewniają łatwe otwieranie i są proste w pielęgnacji. Niektóre modele, w tym propozycja Dakea Ultima Energy wyposażone są w specjalną powłokę, która posiada właściwości samoczyszczące. W ofercie producenta znaleźć można także liczne akcesoria komfortowe, w tym rolety zaciemniające, markizy termoizolacyjne, czy też rolety solarne, które dodatkowo zwiększają wygodę użytkowania.

https://dakea.pl/produkty/akcesoria-komfortowe/

Jakość – nowoczesne okna dachowe to sposób na to, jak doświetlić poddasze, zachowując przy tym najwyższą funkcjonalność wnętrza i estetyczny wygląd. Jest to inwestycja na długie lata, dlatego warto sięgać po produkty najwyższej jakości. Dakea zapewnia aż 20 lat gwarancji na swoje okna, gwarantując tym samym doskonałą klasę swoich okien.

More Articles for You

Do czego służą elektryczne listwy wibracyjne?

Chociaż nazwa elektryczna listwa wibracyjna może wskazywać na coś skomplikowanego i wykorzystywanego jedynie w specjalistycznych urządzeniach, to tak naprawdę tego …

Minimalizm w aranżacji wnętrz – jak stworzyć przestrzeń pełną spokoju i harmonii?

Urządzanie wnętrz jest ważnym elementem tworzenia wygodnego i estetycznego domu. Każdy chce mieć piękne i funkcjonalne miejsce, w którym będzie …

Dofinansowania do fotowoltaiki – jakie warunki trzeba spełnić?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala w sposób ekologiczny i ekonomiczny pozyskiwać energię elektryczną. Jednak dla przeciętnego gospodarstwa domowego wydatki związane z inwestycją …

Projekty domów energooszczędnych od Muratora

Dostępne aktualnie w sprzedaży projekty gotowe domów muszą posiadać ściśle określony standard energetyczny. Mają one wyróżniać się ograniczonym zapotrzebowaniem na …

Aranżacja nowoczesnego salonu

Salon – czy też inaczej nazywany pokojem dziennym – jest niewątpliwie pomieszczeniem, w którym spędza się najwięcej swojego wolnego czasu. …

Na czym polega wykończenie mieszkania?

Odbierając klucze do dopiero zakupionego wymarzonego mieszkania często spotykamy się z sytuacją, kiedy nie jest ono wykończone – wówczas wszystko …