Co jest potrzebne podczas renowacji starych mebli?

Renowacja starych mebli jest doskonałym sposobem na zachowanie wyjątkowych i wysokiej jakości produktów. Czasami nie potrzeba włożyć dużo wysiłku, aby zupełnie odmienić zalegającą na strychu komodę czy zdobytą na pchlim targu szafę. W zamian zyskasz unikatowe wyposażenie biura, sypiali czy ozdobę do lokalu gastronomicznego. Renowacją starych mebli zajmuje się hobbystycznie coraz większa liczba osób. Chcesz spróbować? Zobacz, czego będziesz potrzebował do odnowienia swojego pierwszego mebla!

Odśwież powierzchnię mebli

Na samym początku musisz zdemontować wszystkie uchwyty do mebli, zawiasy i drzwiczki. Dzięki temu będziesz mógł zająć się odnową powierzchni mebli. Najłatwiejsza jest renowacja mebli drewnianych, które cechują się dużą wytrzymałością, a naturalny proces starzenia się tego materiału dodaje im tylko uroku. 

Najwięcej uszkodzeń dotyczy powierzchni blatu i frontów. Sięgnij zatem po szlifierkę kątową lub taśmową i zetrzyj, lub przeszlifuj powierzchnię frontów. Na tym etapie możesz użyć papieru o większej gradacji. Dzięki temu zedrzesz starą powłokę. Następnie wyszlifuj mebel papierem o mniejszej gradacji, dzięki czemu uzyskasz idealnie gładką powierzchnię. 

Meble drewniane możesz zabezpieczyć za pomocą olejów, lakierów i bejcy. Jeśli marzy Ci się zmiana koloru mebla, użyj farby do drewna. Stare meble możesz także okleić nową folią czy fornirem, jeśli wykonane są z płyt pilśniowych, choć jest to zadanie bardzo trudne i w większości przypadków nieopłacalne. Ciekawym pomysłem jest także przyklejenie do frontów luster, dzięki czemu stworzysz mebel idealnie pasujący do pomieszczeń w stylu glamour. 

Wymień drobne akcesoria i nadaj nowego charakteru meblom

Na estetykę i styl danego mebla mocno wpływają także zastosowane okucia. Zupełnie inne uchwyty do mebli będą pasować w komodzie w stylu glamour, a inne przy szafie w stylu industrialnym. Koniecznie dopasuj zatem te akcesoria do wykończenia i charakteru mebla. Dużą ofertę zarówno uchwytów, jak i zawiasów znajdziesz pod linkiem: https://www.bricomarche.pl/dekoracje-wnetrz/umeblowanie/akcesoria-meblowe/inne-akcesoria-meblowe.

Do komody o lustrzanych frontach świetnie będą pasowały gałki w kształcie kryształów. Mogą być wykonane ze szkła lub z plastiku. Z kolei do szafy w tradycyjnym stylu możesz zastosować ozdobne uchwyty z metalu dopasowane do ozdobnych okuć, które umieścić w rogach każdego skrzydła. 

Zupełnie inne uchwyty będą pasowały do mebli w stylu industrialnym czy nowoczesnym. Tutaj wybieraj elementy wykończone na czarny kolor lub srebrny. Najlepiej sprawdzą się modele o prostym i minimalistycznym designie w kształcie rurek. 

Renowacja starych mebli jest bardzo ciekawym zajęciem, które przyniesie Ci bardzo dużo satysfakcji. Warto jednak się do niego odpowiednio przygotować. Z pewnością będziesz potrzebować na początku dobrej szlifierki, dzięki której zedrzesz starą powłokę mebla. Przydadzą Ci się także materiały do stworzenia nowej powłoki np. oleje, lakiery czy farby. Wykończenie dopasuj do charakteru, jaki chcesz nadać swojemu meblowi. Na sam koniec dobierz odpowiednie okucia i uchwyty, aby nadać mu ostateczny styl i dekoracyjny akcent. 

More Articles for You

Na czym polega wykończenie mieszkania?

Odbierając klucze do dopiero zakupionego wymarzonego mieszkania często spotykamy się z sytuacją, kiedy nie jest ono wykończone – wówczas wszystko …

Co przyda się do obróbki drewna?

Obrabianie drewna wymaga nie tylko umiejętności i cierpliwości, ale również profesjonalnie dobranych narzędzi warsztatowych. Aby wszelkie pracy przebiegły z najwyższą …

Płytki Baldocer – dlaczego są dobrym wyborem?

O jakości i trwałości hiszpańskich płytek gresowych krążą już legendy wśród koneserów pięknie zaaranżowanych wnętrz. Jednym z wiodących producentów płytek …

Odnawialne źródła energii – jak i dlaczego warto z nich korzystać?

Odnawialne źródła energii – jak i dlaczego warto z nich korzystać? Istnieje wiele odnawialnych źródeł energii. Część z nich dostępna …

Montaż konstrukcji stalowych

Solidne konstrukcje stalowe, np.: hale to bez wątpienia element niezbędny dla rozwoju  przedsiębiorstw, zapewnienia produkcji i magazynowania. Budownictwo przemysłowe to  …